Armenia-um cankanum en թարմացնել տվյալների ավտոմատ փոխանակման կանոնները
Armenia-ում նախատեսվում է թարմացնել Հարկային օրենսգրքի նորմերը, որոնք կարգավորում են ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկատվության ավտոմատ փոխանակումը երկրների միջև։ Նախաձեռնությունը մշակվել է Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից և ուղղված է օրենսդրությունը հարկային թափանցիկության միջազգային ստանդարտներին համապատասխանեցնելուն։
Փոփոխությունները ներկայացվել են ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Rafael Gevorkyan-ի կողմից Ազգային ժողովի պրոֆիլային հանձնաժողովի նիստում։ Գերատեսչության տվյալներով՝ ճշգրտումների անհրաժեշտությունը ծագել է այն բանից հետո, երբ 2025 թվականի սեպտեմբերին երկիրն առաջին անգամ ֆինանսական տվյալների ավտոմատ փոխանակում է իրականացրել արտասահմանյան գործընկերների հետ։
Պրակտիկան ցույց է տվել, որ գործող նորմերը պահանջում են ճշգրտում և կիրառման ավելի հստակ մեխանիզմներ։ Բարեփոխումների շրջանակներում դիտարկվում է նաև տուգանքների նոր միջոցների ներդրում, որոնք պետք է բարձրացնեն վերահսկողության արդյունավետությունը և նվազեցնեն ֆինանսական հաշվետվության ոլորտում խախտումների ռիսկերը։

В Армении планируют обновить нормы Налогового кодекса, регулирующие автоматический обмен информацией о финансовых счетах между странами. Инициатива подготовлена Комитетом государственных доходов и направлена на приведение законодательства в соответствие с международными стандартами налоговой прозрачности.
Изменения были представлены заместителем председателя КГД Рафаэлом Геворкяном на заседании профильной комиссии Национального собрания. По данным ведомства, необходимость корректировок возникла после того, как в сентябре 2025 года страна впервые провела автоматический обмен финансовыми данными с зарубежными партнёрами.
Практика показала, что действующие нормы требуют уточнения и более чётких механизмов применения. В рамках реформы также рассматривается введение новых штрафных мер, которые должны повысить эффективность контроля и снизить риски нарушений в сфере финансовой отчетности.