ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Sergey Shoigu-ն հայտարարել է, որ Ռուսաստանի հետ տնտեսական փոխգործակցությունը Հայաստանի աճի գլխավոր գործոնն է։ Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը երկիր է մատակարարում գազ, հացահատիկ, ալյուր, պարարտանյութեր և վառելիք՝ շուկայականից միջինը երեք անգամ ցածր գներով։
Նա նաև նշել է, որ Ռուսաստանն ապահովում է Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության 36%-ը՝ զբաղեցնելով առաջին տեղը ինչպես արտահանման, այնպես էլ ներմուծման ծավալներով։ Զգալի դեր է խաղում նաև զբոսաշրջությունը. 2025 թվականին բոլոր օտարերկրյա զբոսաշրջիկների մոտ 40%-ը ժամանել է հենց Ռուսաստանից։ Միայն անցյալ տարի Հայաստան է այցելել 921 հազար ռուսաստանցի, իսկ ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում՝ ևս գրեթե քառորդ միլիոն։
Shoigu-ի բերած տվյալներով՝ հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման մինչև 98%-ն ուղղվում է Ռուսաստան, իսկ թունդ ալկոհոլի մասնաբաժինը հասնում է 78%-ի։ Նա ընդգծել է, որ ռուս զբոսաշրջիկները և տնտեսական ակտիվությունը նկատելիորեն աջակցում են հյուրանոցային հատվածին, ռեստորաններին, ավիափոխադրումներին և երկրի ողջ զբոսաշրջային ենթակառուցվածքին։

Секретарь Совета безопасности РФ Сергей Шойгу заявил, что экономическое взаимодействие с Россией является главным фактором роста Армении. По его словам, Россия поставляет в страну газ, зерно, муку, удобрения и топливо по ценам, которые в среднем в три раза ниже рыночных.
Он также отметил, что Россия обеспечивает 36% внешнеторгового оборота Армении, занимая первое место как по экспорту, так и по импорту. Существенную роль играет и туризм: около 40% всех иностранных туристов в 2025 году прибыли именно из России. Только за прошлый год Армению посетили 921 тысяча россиян, а в первом квартале текущего года — еще почти четверть миллиона.
По данным, приведенным Шойгу, до 98% экспорта армянской сельхозпродукции направляется в Россию, а доля крепкого алкоголя достигает 78%. Он подчеркнул, что российские туристы и экономическая активность заметно поддерживают гостиничный сектор, рестораны, авиаперевозки и всю туристическую инфраструктуру страны.