Հայաստանում գրանցվել է 5G ցանցերի ներդրման թեմայի հետ կապված խարդախ հարձակումների աճ։ IDBank-ի տվյալներով՝ հանցագործները ներկայանում են որպես բջջային օպերատորների աշխատակիցներ և օգտատերերին համոզում «թարմացնել կապի կարգավորումները» կամ ձեռքով ակտիվացնել նոր ստանդարտը հեռախոսային հրամանների միջոցով։
Սխեման հիմնված է USSD կոդերի օգտագործման վրա. զոհին խնդրում են հավաքել կոմբինացիա, որն իրականում միացնում է բոլոր զանգերի և SMS-ների վերահասցեավորումը հանցագործների համարին։ Որոշ դեպքերում առաջարկվում է տեղադրել երրորդ կողմի հավելված, որը լրտեսող ծրագրակազմ է։ Դրանից հետո խարդախները մուտք են ստանում բանկային ծառայություններից միանվագ հաստատման կոդերին։
Բանկերը և կապի օպերատորները շեշտում են, որ 5G-ին անցումը տեղի է ունենում ավտոմատ կերպով և բաժանորդի կողմից որևէ ձեռքով գործողություն չի պահանջում։ Գլխավոր դատախազությունը և հեռահաղորդակցության ընկերությունները պարբերաբար նախազգուշացնում են քաղաքացիներին. «կապն ակտիվացնելու համար հրամաններ մուտքագրելու» ցանկացած խնդրանք խարդախության նշան է։

Armenia has seen an increase in fraudulent attacks related to the deployment of 5G networks. According to IDBank, attackers impersonate mobile operators' employees and convince users to "update communication settings" or manually activate the new standard via phone commands.
The scheme relies on the use of USSD codes: the victim is asked to dial a combination that actually redirects all calls and SMS to the criminals' number. In some cases, they are offered to install a third-party application, which turns out to be spyware. After this, scammers gain access to one-time confirmation codes from banking services.
Banks and telecom operators emphasize that the transition to 5G happens automatically and does not require any manual actions from the subscriber. The Prosecutor General's Office and telecom companies regularly warn citizens: any requests to "enter commands to activate communication" are a sign of fraud.