Հայաստանում ԱՄՆ-ի աջակցությամբ գործարկվել է սկաներների մոնիթորինգի կենտրոն
Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեում սկսել է գործել Մոնիթորինգի կենտրոնացված կենտրոն, ինչպես նաև ներդրվել է CertScan համակարգը, որը միավորում է երկրի բոլոր սահմանային անցակետերի և մաքսային տերմինալների ռենտգեն սկաներների տվյալները։ Ծրագիրն իրականացվել է ամերիկյան S2Global ընկերության հետ համատեղ՝ EXBS ծրագրի շրջանակներում՝ ԱՄՆ կառավարության և Երևանում ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ։
Նոր հարթակը թույլ է տալիս իրական ժամանակում վերլուծել սահմանին մուտք գործող բեռների ռենտգեն պատկերները։ Սա պետք է արագացնի զննման ընթացակարգերը և բարձրացնի պոտենցիալ վտանգավոր բեռների, մաքսանենգության և մաքսային կանոնների խախտումների հայտնաբերման ճշգրտությունը։
Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեում նշում են, որ համակարգի ներդրումը մաքսային ենթակառուցվածքների լայնածավալ արդիականացման մի մասն է։ Հեռանկարում ծրագիրը դիտարկվում է որպես քայլ՝ ուղղված երկրի լոգիստիկ ներուժի ամրապնդմանը և Հայաստանը ավելի տեխնոլոգիական տարածաշրջանային հանգույցի վերածելուն։

В Комитете государственных доходов Армении начал работу Централизованный центр мониторинга, а также внедрена система CertScan, которая объединяет данные рентген-сканеров со всех пограничных пунктов и таможенных терминалов страны. Проект реализован совместно с американской компанией S2Global в рамках программы EXBS при поддержке правительства США и посольства США в Ереване.
Новая платформа позволяет в режиме реального времени анализировать рентгеновские изображения грузов, поступающих на границе. Это должно ускорить процедуры досмотра и повысить точность выявления потенциально опасных грузов, контрабанды и нарушений таможенных правил.
В Комитете госдоходов Армении отмечают, что внедрение системы является частью масштабной модернизации таможенной инфраструктуры. В перспективе проект рассматривается как шаг к укреплению логистического потенциала страны и превращению Армении в более технологичный региональный хаб.