Հայաստանում 2026 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսներին էլեկտրաէներգիայի արտադրությունն աճել է 6,6%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Այս մասին հայտնում է երկրի Վիճակագրական կոմիտեն։
Չորս ամսվա ընթացքում արտադրության ընդհանուր ծավալը կազմել է 3 337,1 մլն կՎտժ։ Ապրիլին գրանցվել է տարեկան 2,7% աճ, սակայն մարտի համեմատ արձանագրվել է 20,1% անկում, ինչը կապված է սպառման և արտադրության սեզոնային տատանումների հետ։
Դինամիկան ցույց է տալիս երկրի էներգետիկայի ոլորտում դրական միտումի պահպանումը՝ չնայած ամսվա ընթացքում կարճաժամկետ տատանումներին։

Выработка электроэнергии в Армении выросла
В Армении за период январь–апрель 2026 года производство электроэнергии увеличилось на 6,6% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом сообщает Статистический комитет страны.
Общий объём выработки за четыре месяца составил 3 337,1 млн кВт·ч. В апреле отмечен рост на 2,7% в годовом выражении, однако по сравнению с мартом зафиксировано снижение на 20,1%, что связано с сезонными колебаниями потребления и генерации.
Динамика показывает сохранение положительного тренда в энергетике страны, несмотря на краткосрочные колебания внутри месяца.