Հայաստանում 2026 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսներին էլեկտրաէներգիայի արտադրությունն աճել է 6,6%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Այս մասին հայտնում է երկրի Վիճակագրական կոմիտեն։
Չորս ամսվա ընթացքում արտադրության ընդհանուր ծավալը կազմել է 3 337,1 մլն կՎտժ։ Ապրիլին գրանցվել է տարեկան 2,7% աճ, սակայն մարտի համեմատ արձանագրվել է 20,1% անկում, ինչը կապված է սպառման և արտադրության սեզոնային տատանումների հետ։
Դինամիկան ցույց է տալիս երկրի էներգետիկայի ոլորտում դրական միտումի պահպանումը՝ չնայած ամսվա ընթացքում կարճաժամկետ տատանումներին։

Electricity Generation in Armenia Increased
In Armenia, electricity production increased by 6.6% in January–April 2026 compared to the same period last year. This was reported by the Statistical Committee of the country.
The total generation volume for the four months amounted to 3,337.1 million kWh. In April, an increase of 2.7% year-on-year was noted, but compared to March, a decrease of 20.1% was recorded, which is associated with seasonal fluctuations in consumption and generation.
The dynamics show the continuation of a positive trend in the country's energy sector, despite short-term fluctuations within the month.