Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Մարտին Գալստյանը հայտարարել է, որ հայկական դրամին կապված ստեյբլքոյնները կարող են զգալիորեն նվազեցնել անդրսահմանային փոխանցումների արժեքը և պարզեցնել ներքին հաշվարկները։ Նրա խոսքով՝ նման գործիքների զարգացումը «ճիշտ և կարևոր ուղղություն» է երկրի ֆինանսական հատվածի համար։
Կարգավորողը շեշտել է, որ կրիպտոակտիվների աստիճանական ներդրումը ավանդական ֆինանսական համակարգում չի դիտարկվում որպես բարձր ռիսկ։ Առաջիկա տարիների ռազմավարության մեջ ԿԲ-ն նախատեսում է ակտիվորեն զարգացնել այս ուղղությունը՝ միաժամանակ ձևավորելով նորմատիվ բազա և վերահսկողական մեխանիզմներ։
Նշվում է նաև, որ Հայաստանում արդեն գործում է «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքը, որն ուժի մեջ է մտել 2025 թվականի ամռանը։ Այն կարգավորում է թվային ակտիվների շուկան, սահմանում է ընկերությունների աշխատանքի կանոնները և ուղղված է թափանցիկության բարձրացմանը և օգտատերերի պաշտպանությանը՝ միաժամանակ զարգացնելով նորարարությունները։

Глава Центрального банка Армении Мартин Галстян заявил, что стейблкоины, привязанные к армянскому драму, способны заметно снизить стоимость трансграничных переводов и упростить внутренние расчёты. По его словам, развитие подобных инструментов является «правильным и важным направлением» для финансового сектора страны.
Регулятор подчеркнул, что постепенное внедрение криптоактивов в традиционную финансовую систему не рассматривается как повышенный риск. В стратегии на ближайшие годы ЦБ планирует активно развивать это направление, одновременно формируя нормативную базу и контрольные механизмы.
Также отмечается, что в Армении уже действует закон «О криптоактивах», вступивший в силу летом 2025 года. Он регулирует рынок цифровых активов, устанавливает правила работы для компаний и направлен на повышение прозрачности и защиты пользователей при одновременном развитии инноваций.