Վարչապետ Nikol Pashinyan-ը հայտնել է, որ երկիրը հեռանում է մեկ երթուղուց և մատակարարումների մեկ աղբյուրից կախվածությունից։ Նրա խոսքով, Armenia-ն աստիճանաբար ձևավորում է այլընտրանքային տրանսպորտային և էներգետիկ կապերի համակարգ, ներառյալ երկաթուղային միջանցքներ արևելքից արևմուտք և նոր միջազգային երթուղիներ, որոնք պետք է նվազեցնեն տնտեսության խոցելիությունը։
Նոր ռազմավարության առանցքային տարրը պետք է դառնա գազատարը, որը նախատեսվում է անցկացնել երկրի տարածքով։ Տարանցիկ սխեմայի շրջանակներում Armenia-ն, ըստ վարչապետի, կկարողանա ստանալ մատակարարումների մի մասը որպես փոխհատուցում՝ փաստացի ձևավորելով սեփական գազի ռեսուրսը՝ իր ենթակառուցվածքներով հոսքի անցման հաշվին։ Զուգահեռաբար դիտարկվում է այլընտրանքային էներգետիկայի զարգացումը՝ որպես կայունության լրացուցիչ աղբյուր։
Առանձին Pashinyan-ը նշել է բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականության և տնտեսական բարեփոխումների ուղղությունը, ներառյալ եվրոպական չափանիշներին մոտենալը՝ պահպանելով մասնակցությունը եվրասիական կառույցներին։ Նրա խոսքով, երկիրը ձգտում է հեռանալ «փակուղային երթուղու» կարգավիճակից և վերածվել տարանցիկ հանգույցի, որը պահանջված է բոլոր ուղղություններով՝ Արևմուտքից մինչև Արևելք։

Prime Minister Nikol Pashinyan announced that the country is moving away from dependence on a single route and a single source of supply. According to him, Armenia is gradually forming a system of alternative transport and energy links, including railway corridors from east to west and new international routes, which should reduce the economy's vulnerability.
A key element of the new strategy should be a gas pipeline planned to pass through the country's territory. As part of the transit scheme, Armenia, according to the Prime Minister, will be able to receive part of the supplies as compensation, effectively forming its own gas resource by having the flow pass through its infrastructure. Concurrently, the development of alternative energy is being considered as an additional source of sustainability.
Pashinyan separately noted the course towards a multi-vector foreign policy and economic reforms, including rapprochement with European standards while maintaining participation in Eurasian structures. According to him, the country seeks to move away from the status of a "dead-end route" and turn into a transit hub, demanded by all directions – from West to East.