Վարչապետ Nikol Pashinyan-ը հայտնել է, որ երկիրը հեռանում է մեկ երթուղուց և մատակարարումների մեկ աղբյուրից կախվածությունից։ Նրա խոսքով, Armenia-ն աստիճանաբար ձևավորում է այլընտրանքային տրանսպորտային և էներգետիկ կապերի համակարգ, ներառյալ երկաթուղային միջանցքներ արևելքից արևմուտք և նոր միջազգային երթուղիներ, որոնք պետք է նվազեցնեն տնտեսության խոցելիությունը։
Նոր ռազմավարության առանցքային տարրը պետք է դառնա գազատարը, որը նախատեսվում է անցկացնել երկրի տարածքով։ Տարանցիկ սխեմայի շրջանակներում Armenia-ն, ըստ վարչապետի, կկարողանա ստանալ մատակարարումների մի մասը որպես փոխհատուցում՝ փաստացի ձևավորելով սեփական գազի ռեսուրսը՝ իր ենթակառուցվածքներով հոսքի անցման հաշվին։ Զուգահեռաբար դիտարկվում է այլընտրանքային էներգետիկայի զարգացումը՝ որպես կայունության լրացուցիչ աղբյուր։
Առանձին Pashinyan-ը նշել է բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականության և տնտեսական բարեփոխումների ուղղությունը, ներառյալ եվրոպական չափանիշներին մոտենալը՝ պահպանելով մասնակցությունը եվրասիական կառույցներին։ Նրա խոսքով, երկիրը ձգտում է հեռանալ «փակուղային երթուղու» կարգավիճակից և վերածվել տարանցիկ հանգույցի, որը պահանջված է բոլոր ուղղություններով՝ Արևմուտքից մինչև Արևելք։

Премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что страна уходит от зависимости от единственного маршрута и одного источника поставок. По его словам, Армения постепенно формирует систему альтернативных транспортных и энергетических связей, включая железнодорожные коридоры с востока на запад и новые международные маршруты, которые должны снизить уязвимость экономики.
Ключевым элементом новой стратегии должен стать газопровод, который планируется провести через территорию страны. В рамках схемы транзита Армения, по словам премьера, сможет получать часть поставок в виде компенсации, фактически формируя собственный ресурс газа за счёт прохождения потока через свою инфраструктуру. Параллельно рассматривается развитие альтернативной энергетики как дополнительного источника устойчивости.
Отдельно Пашинян отметил курс на многовекторную внешнюю политику и экономические реформы, включая сближение с европейскими стандартами при сохранении участия в евразийских структурах. По его словам, страна стремится уйти от статуса «тупикового маршрута» и превратиться в транзитный узел, востребованный всеми направлениями — от Запада до Востока.