Rosatom-ի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովը հայտարարել է, որ Հայաստանի կողմից ռուսական միջուկային տեխնոլոգիաներից հրաժարվելը կարող է հանգեցնել ատոմային էներգետիկայի հիմնական կարողությունների կորստի։ Նրա խոսքով՝ երկիրը մնում է տարածաշրջանի միակ պետությունը, որն ունի գործող ատոմային գեներացիա, և այս ուղղության պահպանումը կարևոր է էներգահամակարգի կայունության համար։
Նա նշել է, որ Երևանը պետք է որոշի ատոմային ոլորտի զարգացման գործընկերոջը արդեն 2026-2027 թվականներին, քանի որ 2036 թվականից հետո կպահանջվի Metsamor ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի փոխարինում։ Լիխաչովը ընդգծել է, որ աշխարհում փաստացի գերակշռում են երկու տեխնոլոգիական դպրոցներ՝ ռուսականը (խորհրդային ժառանգություն) և ամերիկյանը, իսկ դրանց միջև անցումը կպահանջի կադրերի պատրաստման և ամբողջ շահագործման համակարգի վերակառուցում։
Պետական կորպորացիայի ղեկավարը նաև կասկածներ է հայտնել որոշ նոր լուծումների, այդ թվում՝ փոքր մոդուլային ռեակտորների, արդյունաբերական շահագործման պատրաստ լինելու վերաբերյալ։ Հայաստանի իշխանությունները, իրենց հերթին, հայտարարում են նոր մոդուլային կայանի կառուցման պլանների և մինչև 2027 թվականի վերջը կոնկրետ մոդել ընտրելու մտադրության մասին՝ պահպանելով երկրի ատոմային էներգետիկայի արդիականացման ուղղությունը։

Глава «Росатома» Алексей Лихачёв заявил, что отказ Армении от российских ядерных технологий может привести к утрате ключевых компетенций в атомной энергетике. По его словам, страна остаётся единственным государством региона, обладающим действующей атомной генерацией, и сохранение этого направления важно для устойчивости энергосистемы.
Он отметил, что Еревану необходимо определиться с партнёром по развитию атомной отрасли уже в 2026–2027 годах, поскольку после 2036 года потребуется замена действующего энергоблока Мецаморской АЭС. Лихачёв подчеркнул, что в мире фактически доминируют две технологические школы — российская (наследие советской) и американская, а переход между ними потребует перестройки подготовки кадров и всей эксплуатационной системы.
Также глава госкорпорации выразил сомнения в готовности некоторых новых решений, включая малые модульные реакторы, к промышленной эксплуатации. Власти Армении, в свою очередь, заявляют о планах строительства новой модульной станции и намерении выбрать конкретную модель до конца 2027 года, сохраняя курс на модернизацию атомной энергетики страны.