Rosatom-ի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովը հայտարարել է, որ Հայաստանի կողմից ռուսական միջուկային տեխնոլոգիաներից հրաժարվելը կարող է հանգեցնել ատոմային էներգետիկայի հիմնական կարողությունների կորստի։ Նրա խոսքով՝ երկիրը մնում է տարածաշրջանի միակ պետությունը, որն ունի գործող ատոմային գեներացիա, և այս ուղղության պահպանումը կարևոր է էներգահամակարգի կայունության համար։
Նա նշել է, որ Երևանը պետք է որոշի ատոմային ոլորտի զարգացման գործընկերոջը արդեն 2026-2027 թվականներին, քանի որ 2036 թվականից հետո կպահանջվի Metsamor ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի փոխարինում։ Լիխաչովը ընդգծել է, որ աշխարհում փաստացի գերակշռում են երկու տեխնոլոգիական դպրոցներ՝ ռուսականը (խորհրդային ժառանգություն) և ամերիկյանը, իսկ դրանց միջև անցումը կպահանջի կադրերի պատրաստման և ամբողջ շահագործման համակարգի վերակառուցում։
Պետական կորպորացիայի ղեկավարը նաև կասկածներ է հայտնել որոշ նոր լուծումների, այդ թվում՝ փոքր մոդուլային ռեակտորների, արդյունաբերական շահագործման պատրաստ լինելու վերաբերյալ։ Հայաստանի իշխանությունները, իրենց հերթին, հայտարարում են նոր մոդուլային կայանի կառուցման պլանների և մինչև 2027 թվականի վերջը կոնկրետ մոդել ընտրելու մտադրության մասին՝ պահպանելով երկրի ատոմային էներգետիկայի արդիականացման ուղղությունը։

The head of Rosatom, Alexey Likhachev, stated that Armenia's rejection of Russian nuclear technologies could lead to the loss of key competencies in nuclear energy. According to him, the country remains the only state in the region with operating nuclear generation, and maintaining this direction is important for the stability of the energy system.
He noted that Yerevan needs to decide on a partner for the development of the nuclear industry by 2026–2027, since after 2036, the current power unit of the Metsamor NPP will need to be replaced. Likhachev emphasized that two technological schools actually dominate the world – Russian (a legacy of the Soviet one) and American, and the transition between them will require restructuring personnel training and the entire operational system.
The head of the state corporation also expressed doubts about the readiness of some new solutions, including small modular reactors, for industrial operation. The Armenian authorities, in turn, announce plans to build a new modular station and intend to choose a specific model by the end of 2027, maintaining a course towards modernizing the country's nuclear energy.