Օտարերկրյա ներդրողները գնում են հայկական պարտատոմսեր
2025-2026 թվականներին խոշոր արտասահմանյան ներդրումային հիմնադրամները կտրուկ ավելացրել են ներդրումները Հայաստանի դրամով արտահայտված պետական պարտատոմսերում։ Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ նշելով, որ միջազգային խաղացողների հետաքրքրությունը տեղական պարտքային շուկայի նկատմամբ աճել է մինչև այնպիսի մակարդակ, որը նախկինում չի դիտվել։
Կարգավորողի տվյալներով՝ գործող հայկական պետական պարտատոմսերի մոտ 10%-ն արդեն պատկանում է օտարերկրյա ներդրողներին։ Համեմատության համար նշենք, որ մի քանի տարի առաջ շուկան գործնականում չէր գրավում խոշոր ոչ ռեզիդենտների։ Ներդրումների ծավալն աճել է 2025 թվականի սկզբի մոտ 430 միլիոն դոլարից մինչև գրեթե 760 միլիոն դոլար, ինչը վկայում է կապիտալի զգալի ներհոսքի մասին։
ԿԲ-ում նաև նշում են, որ ազգային արժույթով պարտատոմսերի նկատմամբ պահանջարկի աճն ուժեղացրել է հետաքրքրությունը հայկական դրամի նկատմամբ և դարձել դրա ամրապնդման գործոններից մեկը դոլարի նկատմամբ։ Միաժամանակ, արժեթղթերի եկամտաբերությունը նվազել է մինչև 8%-ից մի փոքր ավելի, ինչը կարգավորողը դիտարկում է որպես երկրի ֆինանսական համակարգի կայունացման և վստահության բարձրացման նշան։

В 2025–2026 годах крупные зарубежные инвестиционные фонды резко увеличили вложения в государственные облигации Армении, номинированные в драмах. Об этом сообщил глава Центрального банка Армении Мартын Галстян, отметив, что интерес международных игроков к местному долговому рынку вырос до уровня, которого не наблюдалось ранее.
По данным регулятора, около 10% всех действующих армянских гособлигаций уже находятся у иностранных инвесторов. Для сравнения, ещё несколько лет назад рынок практически не привлекал крупных нерезидентов. Объём вложений вырос с примерно $430 млн в начале 2025 года до почти $760 млн, что свидетельствует о заметном притоке капитала.
В ЦБ также отмечают, что рост спроса на облигации в национальной валюте усилил интерес к армянскому драму и стал одним из факторов его укрепления по отношению к доллару. Одновременно доходность бумаг снизилась до чуть более 8%, что в регуляторе рассматривают как признак стабилизации и повышения доверия к финансовой системе страны.