Օտարերկրյա ներդրողները գնում են հայկական պարտատոմսեր
2025-2026 թվականներին խոշոր արտասահմանյան ներդրումային հիմնադրամները կտրուկ ավելացրել են ներդրումները Հայաստանի դրամով արտահայտված պետական պարտատոմսերում։ Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ նշելով, որ միջազգային խաղացողների հետաքրքրությունը տեղական պարտքային շուկայի նկատմամբ աճել է մինչև այնպիսի մակարդակ, որը նախկինում չի դիտվել։
Կարգավորողի տվյալներով՝ գործող հայկական պետական պարտատոմսերի մոտ 10%-ն արդեն պատկանում է օտարերկրյա ներդրողներին։ Համեմատության համար նշենք, որ մի քանի տարի առաջ շուկան գործնականում չէր գրավում խոշոր ոչ ռեզիդենտների։ Ներդրումների ծավալն աճել է 2025 թվականի սկզբի մոտ 430 միլիոն դոլարից մինչև գրեթե 760 միլիոն դոլար, ինչը վկայում է կապիտալի զգալի ներհոսքի մասին։
ԿԲ-ում նաև նշում են, որ ազգային արժույթով պարտատոմսերի նկատմամբ պահանջարկի աճն ուժեղացրել է հետաքրքրությունը հայկական դրամի նկատմամբ և դարձել դրա ամրապնդման գործոններից մեկը դոլարի նկատմամբ։ Միաժամանակ, արժեթղթերի եկամտաբերությունը նվազել է մինչև 8%-ից մի փոքր ավելի, ինչը կարգավորողը դիտարկում է որպես երկրի ֆինանսական համակարգի կայունացման և վստահության բարձրացման նշան։

In 2025–2026, major foreign investment funds sharply increased their investments in Armenian government bonds denominated in drams. This was announced by the head of the Central Bank of Armenia, Martyn Galstyan, noting that the interest of international players in the local debt market has grown to a level not seen before.
According to the regulator, about 10% of all outstanding Armenian government bonds are already held by foreign investors. For comparison, a few years ago, the market practically did not attract large non-residents. The volume of investments grew from approximately $430 million at the beginning of 2025 to almost $760 million, which indicates a significant capital inflow.
The Central Bank also notes that the increased demand for bonds in the national currency has boosted interest in the Armenian dram and has become one of the factors in its strengthening against the dollar. At the same time, bond yields have fallen to just over 8%, which the regulator sees as a sign of stabilization and increased confidence in the country's financial system.