Համաշխարհային խորհրդատվական-ինժեներական AECOM ընկերությունը կրկին պատվիրակություն է ուղարկել Հայաստան՝ մասնակցելու TRIPP նախագծի առաջխաղացմանը։ ԱՄՆ դեսպանատունը Երևանում հայտարարել է, որ համագործակցությունը դիտարկվում է որպես ընդհանուր տեսլականի մաս՝ երկիրը տարածաշրջանի կարևոր տարանցիկ և տնտեսական հանգույցի վերածելու համար։
Նշվում է, որ AECOM-ը ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հետ աշխատում է տարբեր երկրներում ենթակառուցվածքային նախաձեռնությունների վրա և այժմ ներգրավված է Հայաստանում TRIPP նախագծի իրականացման մեջ։ Սա ընկերության ներկայացուցիչների երկրորդ այցն է, ովքեր նախատեսում են օգտագործել երկաթուղային շինարարության և լոգիստիկայի ոլորտում իրենց փորձը՝ նախագծին աջակցելու համար։
Աշխատանքի հաջորդ փուլը ներառում է տեղանքի մանրամասն ուսումնասիրություն և ապագա երթուղու պարամետրերի ճշգրտում։ Փաստորեն, խոսքը հայեցակարգային փուլից ավելի կիրառական նախագծման անցնելու մասին է, որը պետք է որոշի հետագա տեխնիկական լուծումները և ենթակառուցվածքի կոնֆիգուրացիան։

Глобальная консалтингово-инженерная компания AECOM вновь направила делегацию в Армению для участия в продвижении проекта TRIPP. В посольстве США в Ереване заявили, что сотрудничество рассматривается как часть общего видения по превращению страны в важный транзитный и экономический узел региона.
Отмечается, что AECOM работает с Госдепартаментом США над инфраструктурными инициативами в разных странах и теперь вовлечена в реализацию проекта TRIPP в Армении. Это уже второй визит представителей компании, которые планируют использовать опыт в сфере железнодорожного строительства и логистики для поддержки проекта.
Следующий этап работы включает детальное изучение местности и уточнение параметров будущего маршрута. Фактически речь идет о переходе от концептуальной стадии к более прикладному проектированию, что должно определить дальнейшие технические решения и конфигурацию инфраструктуры.