Փոքր չափերով, բայց ներուժով հավակնոտ Armenia-ն խաղադրույք է կատարում գիտության և պաշտպանական տեխնոլոգիաների վրա, հայտարարել է Տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների գործատուների միության գործադիր տնօրեն Eduard Musayelyan-ը Երևանում կայացած RISE Powered by Silicon Mountains 2026 ֆորումի ժամանակ։ Նրա խոսքով՝ հայ ինժեներներն ու գիտնականները տասնամյակներ շարունակ լուծումներ են ստեղծել տարբեր երկրների համար, իսկ այսօր նրանց խնդիրն է օգտագործել այդ փորձը նոր ընկերություններ և արդյունաբերություններ գործարկելու համար։
Musayelyan-ը հատուկ ուշադրություն է դարձրել պաշտպանական արդյունաբերությանը՝ ընդգծելով դրա դերը որպես տեխնոլոգիական բեկումների կատալիզատոր։ Նա հիշեցրել է, որ ինտերնետը և GPS-ը, առանց որոնց դժվար է պատկերացնել ժամանակակից կյանքը, ի սկզբանե ստեղծվել են պաշտպանական կարիքների համար։ Այս օրինակները ցույց են տալիս, որ պաշտպանական ոլորտի նորարարությունները հաճախ դառնում են քաղաքացիական տեխնոլոգիաների հիմքը։
Այսօր, ըստ Musayelyan-ի, երկրի մրցակցային առավելությունը ձևավորվում է հենց սեփական գիտության և պաշտպանական մշակումների միջոցով։ Armenia-ն ակտիվորեն զարգացնում է հետազոտական կենտրոններ և պաշտպանական ձեռնարկություններ՝ ոչ միայն տնտեսությունն ամրապնդելու, այլև նոր աշխատատեղեր և տեխնոլոգիական արդյունաբերություններ ստեղծելու համար, որոնք ի վիճակի են մրցակցել համաշխարհային մակարդակում։

Армения превратила науку и оборонку в секретное оружие успеха
Маленькая по размеру, но амбициозная по потенциалу, Армения делает ставку на науку и оборонные технологии, заявил исполнительный директор Союза работодателей информационных и коммуникационных технологий Эдуард Мусаелян на форуме RISE Powered by Silicon Mountains 2026 в Ереване. По его словам, армянские инженеры и ученые десятилетиями создавали решения для разных стран, а сегодня их задача — использовать этот опыт для запуска новых компаний и индустрий.
Особое внимание Мусаелян уделил оборонной промышленности, подчеркнув её роль как катализатора технологических прорывов. Он напомнил, что интернет и GPS, без которых сложно представить современную жизнь, изначально создавались для оборонных нужд. Эти примеры показывают, что инновации в оборонной сфере часто становятся основой для гражданских технологий.
Сегодня, по мнению Мусаеляна, конкурентное преимущество страны формируется именно через собственную науку и оборонные разработки. Армения активно развивает исследовательские центры и оборонные предприятия, чтобы не только укреплять экономику, но и создавать новые рабочие места и технологические индустрии, способные конкурировать на мировом уровне.