Երևանում, Armenia-ի Պետական եկամուտների կոմիտեում, հանդիպում է տեղի ունեցել կրիպտոշուկայի մասնակիցների հետ՝ նվիրված հարկային կարգավորման հարցերին։ Քննարկվել են կրիպտոակտիվների հետ աշխատող ընկերությունների հարկերը, հարկային բազայի որոշման կանոնները, ԱԱՀ-ի և շահութահարկի առանձնահատկությունները։
Առանձին խոսվել է ֆիզիկական անձանց մասին՝ թրեյդերներ, փոխարկումից ստացված եկամուտների հայտարարագրում, կրիպտոարժույթով օրինական վճարումներ, գործարքների փաստաթղթավորում և դրամարկղային սարքավորումների կիրառում կանխիկ և անկանխիկ գործարքների ժամանակ։ Դիտարկվել են նաև առանց լիցենզիայի գործունեության և կրիպտոպլատֆորմներում անօրինական ձեռնարկատիրության բացահայտման միջոցառումները։
Հանդիպման արդյունքներով կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությունը՝ կրիպտոակտիվների թափանցիկ և օրինական շուկա ապահովելու համար։ ԳԵԿ-ի ղեկավարի տեղակալ Hamlet Sahakyan-ի նախագահությամբ կայացած միջոցառմանը մասնակցել են «Կրիպտո-տնտեսվարող սուբյեկտների միության» ներկայացուցիչները և կոմիտեի համապատասխան ստորաբաժանումները։

A meeting was held in Yerevan at the State Revenue Committee of Armenia with cryptocurrency market participants, dedicated to tax regulation issues. Taxes for companies working with crypto assets, rules for determining the tax base, specifics of VAT and profit tax were discussed.
Separately, individuals were discussed: traders, declaration of income from conversion, legal payments with cryptocurrency, documentation of transactions, and the use of cash registers for cash and non-cash operations. Measures to identify unlicensed activities and illegal entrepreneurship on crypto platforms were also considered.
Following the meeting, the parties agreed to continue cooperation to ensure a transparent and legal crypto asset market. Representatives of the "Union of Crypto-Economic Entities" and relevant committee departments participated in the event, chaired by Deputy Head of the SRC Hamlet Sahakyan.