Երևանում, Armenia-ի Պետական եկամուտների կոմիտեում, հանդիպում է տեղի ունեցել կրիպտոշուկայի մասնակիցների հետ՝ նվիրված հարկային կարգավորման հարցերին։ Քննարկվել են կրիպտոակտիվների հետ աշխատող ընկերությունների հարկերը, հարկային բազայի որոշման կանոնները, ԱԱՀ-ի և շահութահարկի առանձնահատկությունները։
Առանձին խոսվել է ֆիզիկական անձանց մասին՝ թրեյդերներ, փոխարկումից ստացված եկամուտների հայտարարագրում, կրիպտոարժույթով օրինական վճարումներ, գործարքների փաստաթղթավորում և դրամարկղային սարքավորումների կիրառում կանխիկ և անկանխիկ գործարքների ժամանակ։ Դիտարկվել են նաև առանց լիցենզիայի գործունեության և կրիպտոպլատֆորմներում անօրինական ձեռնարկատիրության բացահայտման միջոցառումները։
Հանդիպման արդյունքներով կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությունը՝ կրիպտոակտիվների թափանցիկ և օրինական շուկա ապահովելու համար։ ԳԵԿ-ի ղեկավարի տեղակալ Hamlet Sahakyan-ի նախագահությամբ կայացած միջոցառմանը մասնակցել են «Կրիպտո-տնտեսվարող սուբյեկտների միության» ներկայացուցիչները և կոմիտեի համապատասխան ստորաբաժանումները։

Армения обсуждает налоги на криптовалюту
В Ереване в Комитете государственных доходов Армении прошла встреча с участниками крипторынка, посвящённая вопросам налогового регулирования. Обсуждались налоги для компаний, работающих с криптоактивами, правила определения налоговой базы, особенности НДС и налога на прибыль.
Отдельно говорили о физлицах: трейдерах, декларировании доходов от конвертации, законных платежах криптовалютой, документировании сделок и применении контрольно‑кассовой техники при операциях с наличными и безналом. Также рассмотрели меры по выявлению деятельности без лицензии и незаконного предпринимательства на криптоплатформах.
По итогам встречи стороны договорились о продолжении сотрудничества для обеспечения прозрачного и законного рынка криптоактивов. В мероприятии под председательством замглавы КГД Гамлета Саакяна участвовали представители «Союза крипто‑хозяйствующих субъектов» и профильные подразделения комитета.