Hrazdan-ում շարունակվում են տարածաշրջանի ամենամեծ տեխնոլոգիական նախագծերից մեկի՝ Firebird AI տվյալների մշակման կենտրոնի գործարկման նախապատրաստական աշխատանքները։
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Mkhitar Hayrapetyan-ը և Firebird AI-ի համահիմնադիր Alexander Yesayan-ը այցելել են շինհրապարակ՝ գնահատելու ենթակառուցվածքների պատրաստվածությունը և ավարտական աշխատանքների ընթացքը մինչև օբյեկտի պաշտոնական գործարկումը։
Առաջին փուլում նախագծում կներդրվի 500 միլիոն դոլար, իսկ երկրորդ փուլի իրականացումից հետո ներդրումների ընդհանուր ծավալը կհասնի մոտ 4 միլիարդ դոլարի։ Նոր տվյալների կենտրոնը կտեղակայվի 200 հազար քառակուսի մետր տարածքի վրա և կդառնա տարածաշրջանում նմանատիպ ամենամեծ օբյեկտը։
Շահագործման հանձնելուց հետո կենտրոնը կհագեցվի ավելի քան 6000 Nvidia Blackwell գրաֆիկական պրոցեսորներով։ Նախագծի մշակողները հույս ունեն, որ մինչև 2027 թվականի վերջը Nvidia Blackwell և Vera Rubin արագացուցիչների թիվը կգերազանցի 100 000 միավորը։ Այս ծրագրերի իրականացման դեպքում Հայաստանը կկարողանա մտնել աշխարհի հինգ առաջատար երկրների շարքը՝ արհեստական բանականության խնդիրների համար նախատեսված հաշվողական ռեսուրսների ծավալով։

Армения строит ИИ-гиганта за $4 млрд: к 2027 году здесь будет свыше 100 000 GPU Nvidia
Крупнейший ИИ-центр региона готовится к запуску и может вывести страну в мировые лидеры по вычислительным мощностям
В Раздане продолжается подготовка к запуску одного из самых масштабных технологических проектов региона — центра обработки данных Firebird AI.
Министр индустрии высоких технологий Армении Мхитар Айрапетян и сооснователь Firebird AI Александр Есаян посетили строительную площадку, чтобы оценить готовность инфраструктуры и ход завершающих работ перед официальным запуском объекта.
На первом этапе в проект будет вложено 500 млн долларов, а после реализации второй очереди общий объём инвестиций достигнет примерно 4 млрд долларов. Новый дата-центр разместится на территории площадью 200 тыс. кв. м и станет крупнейшим объектом такого типа в регионе.
После ввода в эксплуатацию центр будет оснащён более чем 6000 графических процессоров Nvidia Blackwell. Разработчики проекта рассчитывают, что к концу 2027 года количество ускорителей Nvidia Blackwell и Vera Rubin превысит 100 000 единиц. В случае реализации этих планов Армения сможет войти в число пяти ведущих стран мира по объёму вычислительных ресурсов, предназначенных для задач искусственного интеллекта.