Hrazdan-ում շարունակվում են տարածաշրջանի ամենամեծ տեխնոլոգիական նախագծերից մեկի՝ Firebird AI տվյալների մշակման կենտրոնի գործարկման նախապատրաստական աշխատանքները։
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Mkhitar Hayrapetyan-ը և Firebird AI-ի համահիմնադիր Alexander Yesayan-ը այցելել են շինհրապարակ՝ գնահատելու ենթակառուցվածքների պատրաստվածությունը և ավարտական աշխատանքների ընթացքը մինչև օբյեկտի պաշտոնական գործարկումը։
Առաջին փուլում նախագծում կներդրվի 500 միլիոն դոլար, իսկ երկրորդ փուլի իրականացումից հետո ներդրումների ընդհանուր ծավալը կհասնի մոտ 4 միլիարդ դոլարի։ Նոր տվյալների կենտրոնը կտեղակայվի 200 հազար քառակուսի մետր տարածքի վրա և կդառնա տարածաշրջանում նմանատիպ ամենամեծ օբյեկտը։
Շահագործման հանձնելուց հետո կենտրոնը կհագեցվի ավելի քան 6000 Nvidia Blackwell գրաֆիկական պրոցեսորներով։ Նախագծի մշակողները հույս ունեն, որ մինչև 2027 թվականի վերջը Nvidia Blackwell և Vera Rubin արագացուցիչների թիվը կգերազանցի 100 000 միավորը։ Այս ծրագրերի իրականացման դեպքում Հայաստանը կկարողանա մտնել աշխարհի հինգ առաջատար երկրների շարքը՝ արհեստական բանականության խնդիրների համար նախատեսված հաշվողական ռեսուրսների ծավալով։

Preparations are underway in Hrazdan for the launch of one of the region's most ambitious technological projects — the Firebird AI data center.
Armenian Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan and Firebird AI co-founder Alexander Yesayan visited the construction site to assess the infrastructure's readiness and the progress of final works before the official launch of the facility.
In the first phase, $500 million will be invested in the project, and after the second phase is implemented, the total investment volume will reach approximately $4 billion. The new data center will be located on an area of 200,000 sq. m and will become the largest facility of its kind in the region.
Once operational, the center will be equipped with more than 6,000 Nvidia Blackwell graphics processors. Project developers expect that by the end of 2027, the number of Nvidia Blackwell and Vera Rubin accelerators will exceed 100,000 units. If these plans are realized, Armenia could become one of the top five countries in the world in terms of computing resources dedicated to artificial intelligence tasks.