USA-ը և Armenia-ն գործարկում են 2,5 միլիարդ դոլար արժողությամբ մեգա-նախագիծ. Հարավային Կովկասը սպասում է ենթակառուցվածքների լայնածավալ վերակառուցմանը
Նոր համատեղ ընկերությունը կզբաղվի ճանապարհներով, էներգետիկայով, կապով և ռազմավարական տրանսպորտային միջանցքներով
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի (DFC) տնօրենների խորհուրդը հաստատել է 2,5 միլիարդ դոլարի ռազմավարական ներդրումների փաթեթ, որի մի մասը կլինի TRIPP Development Company-ի ստեղծումը։ Նոր ձեռնարկությունը կհիմնվի որպես ԱՄՆ-ի և Armenia-ի համատեղ կառույց՝ տարածաշրջանում խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծեր իրականացնելու համար։
Ընկերության հիմնական խնդիրը կլինի տրանսպորտային, էներգետիկ և թվային ենթակառուցվածքների զարգացումը։ Առաջնահերթ ուղղությունների թվում են երկաթուղիների, մայրուղիների, գազատարների և նավթատարների, էլեկտրահաղորդման գծերի, ինչպես նաև օպտիկամանրաթելային ցանցերի կառուցումն ու արդիականացումը։ Նախագծերն ուղղված են Հարավային Կովկասի տրանսպորտային և տնտեսական կապի բարձրացմանը միջազգային շուկաների հետ։
Ակնկալվում է, որ նախաձեռնությունների իրականացումը թույլ կտա բարելավել լոգիստիկ երթուղիները, ամրապնդել էներգետիկ անվտանգությունը և ընդլայնել թվային կապի հնարավորությունները տարածաշրջանում։ TRIPP Development Company-ի ստեղծումը դիտարկվում է որպես ԱՄՆ-ի և Armenia-ի միջև վերջին տարիների խոշորագույն համատեղ ենթակառուցվածքային նախագծերից մեկը, որը կարող է էականորեն ազդել տարածաշրջանային տնտեսության և միջազգային առևտրի զարգացման վրա։

США и Армения запускают мегапроект на $2,5 млрд: Южный Кавказ ждёт масштабная перестройка инфраструктуры
Новая совместная компания займётся дорогами, энергетикой, связью и стратегическими транспортными коридорами
Совет директоров Корпорации международного развития финансирования США (DFC) одобрил пакет стратегических инвестиций объёмом 2,5 млрд долларов, частью которого станет создание компании TRIPP Development Company. Новое предприятие будет основано как совместная структура США и Армении для реализации крупных инфраструктурных проектов в регионе.
Основной задачей компании станет развитие транспортной, энергетической и цифровой инфраструктуры. В число приоритетных направлений вошли строительство и модернизация железных дорог, автомагистралей, газо- и нефтепроводов, линий электропередачи, а также волоконно-оптических сетей. Проекты нацелены на повышение транспортной и экономической связанности Южного Кавказа с международными рынками.
Ожидается, что реализация инициатив позволит улучшить логистические маршруты, укрепить энергетическую безопасность и расширить возможности цифровой связи в регионе. Создание TRIPP Development Company рассматривается как один из крупнейших совместных инфраструктурных проектов между США и Арменией за последние годы, который может существенно повлиять на развитие региональной экономики и международной торговли.