2025 թվականի արդյունքներով Հայաստանում հարկային մուտքերի և ՀՆԱ-ի հարաբերակցությունը հասել է 24,08%-ի՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 0,7 տոկոսային կետով։ Այս մասին հայտնել է Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը։ Նրա խոսքով՝ ցուցանիշի աճը հիմնականում պայմանավորված է հարկային վերահսկողության ուժեղացմամբ և ստվերային տնտեսության ծավալների կրճատմամբ։
ՊԵԿ-ի ղեկավարը նաև նշել է հարկային ծառայության աշխատանքի արդյունավետության բարձրացումը։ 2025 թվականին հարկային կառավարման գործակիցը կազմել է 1,02%, ինչը 0,22 տոկոսային կետով ցածր է նախորդ տարվա մակարդակից։ Սա նշանակում է, որ յուրաքանչյուր 100 դրամ հարկ հավաքելու համար պետությունը ծախսել է ընդամենը 1,02 դրամ, մինչդեռ մեկ տարի առաջ այդ ցուցանիշն ավելի բարձր էր։
Տարվա արդյունքներով բյուջեի հարկային եկամուտները և պետական տուրքերը հասել են 2,725 տրլն դրամի՝ աճելով մոտ 334 մլրդ դրամով կամ 14%-ով։
Ավելի վաղ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, որ իշխանությունները նախատեսում են հարկերի և ՀՆԱ-ի հարաբերակցությունը հասցնել 25%-ի, և ներկայիս արդյունքն արդեն մոտեցել է այդ նպատակին։

По итогам 2025 года соотношение налоговых поступлений к ВВП в Армении достигло 24,08%, увеличившись на 0,7 процентного пункта по сравнению с предыдущим годом. Об этом сообщил председатель Комитет государственных доходов Армении Эдуард Акопян. По его словам, рост показателя во многом обеспечен усилением налогового контроля и сокращением объёмов теневой экономики.
Глава КГД также отметил повышение эффективности работы налоговой службы. Коэффициент налогового администрирования в 2025 году составил 1,02%, что на 0,22 процентного пункта ниже уровня предыдущего года. Это означает, что на сбор каждых 100 драмов налогов государство тратило лишь 1,02 драма, тогда как годом ранее этот показатель был выше.
Налоговые доходы и государственные пошлины бюджета по итогам года достигли 2,725 трлн драмов, увеличившись примерно на 334 млрд драмов, или на 14%.
Ранее министр финансов Ваге Ованнисян заявлял, что власти рассчитывают довести отношение налогов к ВВП до 25%, и текущий результат уже приблизился к этой цели.