Team Telecom Armenia ընկերությունը կապահովի Firebird AI լայնածավալ նախագծի հաղորդակցական և ինտերնետային ենթակառուցվածքը։ Կառուցվող տվյալների կենտրոնն արդեն նախապատրաստական վերջին փուլում է և գործարկվելուց հետո կդառնա տարածաշրջանի արհեստական բանականության խոշորագույն կենտրոնը։
Համալիրի աշխատանքի համար օպերատորը կտրամադրի նոր սերնդի մայրուղային օպտիկամանրաթելային ցանց՝ մինչև 1 Տբիթ/վրկ թողունակությամբ և հետագա ընդլայնման հնարավորությամբ։ Ընկերությունում նշել են, որ Հայաստանն արդեն միացված է միջազգային կապի ուղիներին չորս անկախ ուղղություններով, ինչը համապատասխանում է խոշոր տվյալների կենտրոնների կառուցման համաշխարհային պահանջներին։ Team Telecom Armenia-ի ենթակառուցվածքը կդառնա հիմնական տարրը, որը կկապի ապագա AI հարթակը գլոբալ թվային էկոհամակարգի հետ։
Առաջին փուլում Firebird նախագիծը կօգտագործի ավելի քան 6000 Nvidia Blackwell գրաֆիկական պրոցեսորներ, որոնք կապահովեն մինչև 110,6 էքսաֆլոպ հաշվողական հզորություն արհեստական բանականության խնդիրների համար։ Հետագայում նախատեսվում է հաշվողական ենթակառուցվածքի բազմակի ընդլայնում։ Օբյեկտի կառուցմանը մասնակցում են նաև Team խմբի մեջ մտնող Team Construct, Team Systems և Team Energy ընկերությունները։

Firebird AI в Армении получит канал до 1 Тбит/с и 6000 GPU Nvidia Blackwell
Компания Team Telecom Armenia обеспечит коммуникационную и интернет-инфраструктуру масштабного проекта Firebird AI. Строящийся дата-центр уже находится на финальном этапе подготовки и после запуска станет крупнейшим центром искусственного интеллекта в регионе.
Для работы комплекса оператор предоставит магистральную оптоволоконную сеть нового поколения с пропускной способностью до 1 Тбит/с и возможностью дальнейшего расширения. В компании отметили, что Армения уже подключена к международным каналам связи по четырём независимым направлениям, что соответствует мировым требованиям к строительству крупных дата-центров. Инфраструктура Team Telecom Armenia станет ключевым элементом, связывающим будущую ИИ-платформу с глобальной цифровой экосистемой.
На первом этапе проект Firebird будет использовать более 6000 графических процессоров Nvidia Blackwell, обеспечивающих до 110,6 эксафлоп вычислительной мощности для задач искусственного интеллекта. В дальнейшем предусмотрено многократное расширение вычислительной инфраструктуры. В строительстве объекта также участвуют компании Team Construct, Team Systems и Team Energy, входящие в группу Team.