Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր տնօրենների խորհուրդն ավարտել է Հայաստանի համար Stand-By Arrangement (SBA) ծրագրի առաջին վերանայումը՝ երկրին հասանելի դարձնելով մոտ 25,1 մլն դոլարի հերթական տրանշը։
Ստուգման ավարտից հետո Հայաստանը հնարավորություն է ստացել օգտվել 18,4 մլն հատուկ փոխառության իրավունքի (SDR) չափով միջոցներից։ Այսպիսով, ծրագրով հասանելի ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալը հասել է 36,8 մլն SDR-ի, ինչը համարժեք է մոտ 50,2 մլն դոլարի։ Ընդ որում, Հայաստանի իշխանությունները դեռևս համաձայնագիրը դիտարկում են որպես կանխարգելիչ աջակցության մեխանիզմ, այլ ոչ թե որպես անհապաղ օգտագործման միջոցների աղբյուր։
Նոր 36-ամսյա SBA համաձայնագիրը հաստատվել է ԱՄՀ-ի կողմից 2025 թվականի դեկտեմբերին։ Ծրագրի ընդհանուր ծավալը կազմում է 128,8 մլն SDR կամ մոտ 175 մլն դոլար։ Միջոցները նախատեսված են մակրոտնտեսական կայունության աջակցման, կառուցվածքային բարեփոխումների իրականացման և լրացուցիչ ֆինանսական պահուստի ստեղծման համար՝ համաշխարհային տնտեսության մեջ պահպանվող անորոշության ֆոնին։

Совет исполнительных директоров Международный валютный фонд завершил первый обзор программы Stand-By Arrangement (SBA) для Армении, открыв стране доступ к очередному траншу в размере около $25,1 млн.
После завершения проверки Армения получила возможность воспользоваться средствами в объёме 18,4 млн специальных прав заимствования (SDR). Таким образом, общий объём доступного финансирования по программе достиг 36,8 млн SDR, что эквивалентно примерно $50,2 млн. При этом армянские власти по-прежнему рассматривают соглашение как превентивный механизм поддержки, а не как источник средств для немедленного использования.
Новое 36-месячное соглашение SBA было утверждено МВФ в декабре 2025 года. Общий объём программы составляет 128,8 млн SDR, или около $175 млн. Средства предназначены для поддержки макроэкономической стабильности, проведения структурных реформ и создания дополнительного финансового резерва на фоне сохраняющейся неопределённости в мировой экономике.
Оставшаяся часть финансирования будет выделяться равными траншами после прохождения последующих полугодовых обзоров.