Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Թրամփի երթուղին հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) ծրագիրը կարող է ապահովել երկրին բազմամիլիարդանոց ներդրումների հոսք և դառնալ վերջին տարիների խոշորագույն ենթակառուցվածքային նախագծերից մեկը։
TRIPP-ը լայնածավալ աշխարհաքաղաքական և տրանսպորտային նախագիծ է, որը նպատակ ունի կապել Ադրբեջանի հիմնական տարածքը նրա Նախիջևանի էքսկլավի հետ՝ Հայաստանի հարավային մասի (Սյունիքի մարզ) միջոցով։
Կառավարության աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ ելույթ ունենալով՝ Փաշինյանը նշել է, որ մտահոգություններ չունի պետության ֆինանսական հնարավորությունների վերաբերյալ, քանի որ մոտ ապագայում ակնկալվում է ներդրումային ակտիվության զգալի աճ։ Նրա խոսքով՝ TRIPP-ի իրականացումը կատալիզատոր կդառնա Հայաստանի տնտեսությունում նոր խոշոր ներդրումներ ներգրավելու համար։
Կառավարության ղեկավարը նաև կոչ է արել հնարավորինս արագ ավարտել Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև TRIPP ծրագրի շրջանակներում ստորագրված համաձայնագրի վավերացման գործընթացը։ Փաշինյանն ընդգծել է, որ առանցքային նշանակություն ունեն ոչ միայն ֆինանսական ռեսուրսները, այլև ծրագրի բովանդակությունը, որը պետք է ապահովի երկրի երկարաժամկետ տնտեսական զարգացումը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ նախաձեռնությունը ենթադրում է լայնածավալ տրանսպորտային, էներգետիկ և թվային ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացում՝ ամերիկյան գործընկերների մասնակցությամբ։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the "Trump's Route for International Peace and Prosperity" (TRIPP) project is capable of providing the country with a multi-billion dollar investment inflow and becoming one of the largest infrastructure projects in recent years.
TRIPP is a large-scale geopolitical and transport project designed to connect the main territory of Azerbaijan with its exclave Nakhchivan through the southern part of Armenia (Syunik Province).
Speaking at a government working meeting, Pashinyan noted that he has no concerns about the state's financial capabilities, as a significant increase in investment activity is expected in the near future. According to him, the implementation of TRIPP will be a catalyst for attracting new large investments into the Armenian economy.
The head of government also called for the fastest possible completion of the ratification process for the agreement between Armenia and the United States, signed within the framework of the TRIPP project. Pashinyan emphasized that not only financial resources but also the content of the project, which should ensure the country's long-term economic development, are of key importance.
Earlier, it was reported that the initiative involves the implementation of large-scale transport, energy, and digital infrastructure projects with the participation of American partners.