Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Թրամփի երթուղին հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) ծրագիրը կարող է ապահովել երկրին բազմամիլիարդանոց ներդրումների հոսք և դառնալ վերջին տարիների խոշորագույն ենթակառուցվածքային նախագծերից մեկը։
TRIPP-ը լայնածավալ աշխարհաքաղաքական և տրանսպորտային նախագիծ է, որը նպատակ ունի կապել Ադրբեջանի հիմնական տարածքը նրա Նախիջևանի էքսկլավի հետ՝ Հայաստանի հարավային մասի (Սյունիքի մարզ) միջոցով։
Կառավարության աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ ելույթ ունենալով՝ Փաշինյանը նշել է, որ մտահոգություններ չունի պետության ֆինանսական հնարավորությունների վերաբերյալ, քանի որ մոտ ապագայում ակնկալվում է ներդրումային ակտիվության զգալի աճ։ Նրա խոսքով՝ TRIPP-ի իրականացումը կատալիզատոր կդառնա Հայաստանի տնտեսությունում նոր խոշոր ներդրումներ ներգրավելու համար։
Կառավարության ղեկավարը նաև կոչ է արել հնարավորինս արագ ավարտել Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև TRIPP ծրագրի շրջանակներում ստորագրված համաձայնագրի վավերացման գործընթացը։ Փաշինյանն ընդգծել է, որ առանցքային նշանակություն ունեն ոչ միայն ֆինանսական ռեսուրսները, այլև ծրագրի բովանդակությունը, որը պետք է ապահովի երկրի երկարաժամկետ տնտեսական զարգացումը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ նախաձեռնությունը ենթադրում է լայնածավալ տրանսպորտային, էներգետիկ և թվային ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացում՝ ամերիկյան գործընկերների մասնակցությամբ։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что проект «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP) способен обеспечить стране приток многомиллиардных инвестиций и стать одним из крупнейших инфраструктурных проектов последних лет.
TRIPP — это масштабный геополитический и транспортный проект, призванный соединить основную территорию Азербайджана с его эксклавом Нахичеванью через южную часть Армении (Сюникскую область).
Выступая на рабочем совещании правительства, Пашинян отметил, что не испытывает опасений относительно финансовых возможностей государства, поскольку в ближайшей перспективе ожидается значительный рост инвестиционной активности. По его словам, реализация TRIPP станет катализатором для привлечения новых крупных вложений в экономику Армении.
Глава правительства также призвал максимально оперативно завершить процесс ратификации соглашения между Арменией и США, подписанного в рамках проекта TRIPP. Пашинян подчеркнул, что ключевое значение имеют не только финансовые ресурсы, но и содержание проекта, которое должно обеспечить долгосрочное экономическое развитие страны.
Ранее сообщалось, что инициатива предполагает реализацию масштабных транспортных, энергетических и цифровых инфраструктурных проектов при участии американских партнёров.