Ավելի քան 7000 էլեկտրական մեքենա դեռ կարելի է ներմուծել Հայաստան առանց մաքսատուրքերի
Հայաստանում պահպանվում է էլեկտրական մեքենաների անմաքս ներմուծման քվոտաների զգալի պահուստ։ Ինչպես հայտնել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, հունիսի 1-ի դրությամբ 2026 թվականի համար նախատեսված 15 հազար մեքենաներից օգտագործվել է ընդամենը 7946 քվոտա, ինչը կազմում է ընդհանուր ծավալի մոտ 53%-ը։ Այսպիսով, ազատ է մնում 7054 քվոտա։
Պաշտոնական դիլերների համար հատկացվել է առանձին քվոտա՝ 3000 էլեկտրական մեքենա։ Դրանից օգտագործվել է 1177 մեքենա, իսկ ևս 1823 տեղ մնում է հասանելի։ Այս միջոցը նպատակ ունի աջակցել վաճառքի պաշտոնական ուղիների զարգացմանը և տեղական շուկայում էլեկտրական մեքենաների տեսականու ընդլայնմանը։
Ֆիզիկական անձինք և ընկերությունները, որոնք չունեն դիլերի կարգավիճակ, հնարավորություն են ստացել անմաքս ներմուծել մինչև 12 հազար էլեկտրական մեքենա։ Ներկայումս օգտագործվել է 6769 քվոտա, մինչդեռ ևս 5231-ը մնում է հասանելի։ Ազատ քվոտաների մեծ քանակի պահպանումը կարող է խթանել էլեկտրական մեքենաների ներմուծման հետագա աճը տարվա երկրորդ կեսին։

В Армении сохраняется значительный резерв квот на беспошлинный импорт электромобилей. Как сообщил министр экономики Армении Геворг Папоян, по состоянию на 1 июня из предусмотренных на 2026 год 15 тыс. автомобилей использовано только 7946 квот, что составляет около 53% от общего объёма. Таким образом, свободными остаются 7054 квоты.
Для официальных дилеров была выделена отдельная квота в размере 3000 электромобилей. Из неё использовано 1177 автомобилей, а ещё 1823 места остаются доступными. Такая мера призвана поддержать развитие официальных каналов продаж и расширение ассортимента электромобилей на местном рынке.
Физические лица и компании, не имеющие статуса дилера, получили возможность беспошлинно ввезти до 12 тыс. электромобилей. На данный момент использовано 6769 квот, тогда как ещё 5231 остаётся доступной. Сохранение большого количества свободных квот может стимулировать дальнейший рост импорта электромобилей во второй половине года.