Հայաստանի խոշորագույն տեխնոլոգիական ցուցահանդես DigiTec-ը կանցկացվի 2026 թվականի նոյեմբերի 20-ից 22-ը։ Երկու տասնամյակի ընթացքում միջոցառումը փոքր ոլորտային ցուցահանդեսից վերածվել է տարածաշրջանի ամենանշանավոր տեխնոլոգիական հարթակներից մեկի՝ միավորելով բիզնեսի, ստարտափների, ներդրողների, հետազոտական կենտրոնների և պետական կառույցների ներկայացուցիչներին։
Կազմակերպիչն է Union of Advanced Technology Enterprises-ը։ 2025 թվականին հոբելյանական, 20-րդ ցուցահանդեսը հավաքել է ավելի քան 30 հազար այցելու, ավելի քան 200 մասնակից ընկերություն, ավելի քան 100 միջազգային բանախոս և ավելի քան 30 երկրների ներկայացուցիչներ։ 2026 թվականին կազմակերպիչները հույս ունեն գերազանցել այս ցուցանիշները և ամրապնդել DigiTec-ի կարգավիճակը որպես տարածաշրջանի առաջատար տեխնոլոգիական հարթակներից մեկը։
Ֆորումը հատուկ նշանակություն է ստանում՝ հաշվի առնելով Հայաստանի արագ զարգացումը որպես արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների կենտրոն։ Եվրոպայի, Պարսից ծոցի երկրների և Կենտրոնական Ասիայի միջև շահավետ դիրքի շնորհիվ երկիրը դառնում է կարևոր կապող օղակ արագ զարգացող տեխնոլոգիական շուկաների միջև։
Կազմակերպիչները նշում են, որ DigiTec 2026-ի ծրագիրը սերտորեն կապված կլինի Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգի ընթացիկ փոխակերպումների հետ։ Թեմատիկ ուղղությունները և հիմնական միջազգային բանախոսների ցանկը կհայտարարվեն ավելի ուշ։ Բացի ցուցահանդեսից և կոնֆերանսից, միջոցառումը կառաջարկի ընդլայնված հնարավորություններ գործարար շփումների, գործընկերների որոնման և միջազգային համագործակցության զարգացման համար։
DigiTec-ի առաջին ցուցահանդեսը տեղի է ունեցել 2005 թվականին։ Դրա նախաձեռնողը Կարեն Վարդանյանն էր՝ Հայաստանի առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության երկարամյա ղեկավարը և հայկական ՏՏ ոլորտի զարգացման առանցքային դեմքերից մեկը։

Крупнейшая технологическая выставка Армении DigiTec пройдет с 20 по 22 ноября 2026 года. За два десятилетия мероприятие превратилось из небольшой отраслевой выставки в одну из самых заметных технологических площадок региона, объединяющую представителей бизнеса, стартапов, инвесторов, исследовательских центров и государственных структур.
Организатором выступает Union of Advanced Technology Enterprises. В 2025 году юбилейная, 20-я выставка собрала более 30 тыс. посетителей, свыше 200 компаний-участников, более 100 международных спикеров и представителей более чем 30 стран. В 2026 году организаторы рассчитывают превзойти эти показатели и укрепить статус DigiTec как одной из ведущих технологических платформ региона.
Особое значение форум приобретает на фоне стремительного развития Армении как центра инфраструктуры искусственного интеллекта. Благодаря выгодному расположению между Европой, странами Персидского залива и Центральной Азией страна становится важным связующим звеном между быстрорастущими технологическими рынками.
Организаторы отмечают, что программа DigiTec 2026 будет тесно связана с текущей трансформацией технологической экосистемы Армении. Тематические направления и список ключевых международных спикеров будут объявлены позднее. Помимо выставки и конференции, мероприятие предложит расширенные возможности для делового общения, поиска партнеров и развития международного сотрудничества.
Первая выставка DigiTec состоялась в 2005 году. Ее инициатором стал Карен Варданян — многолетний руководитель Союза предприятий передовых технологий Армении и одна из ключевых фигур в развитии армянской IT-индустрии.