Հայաստանի խոշորագույն տեխնոլոգիական ցուցահանդես DigiTec-ը կանցկացվի 2026 թվականի նոյեմբերի 20-ից 22-ը։ Երկու տասնամյակի ընթացքում միջոցառումը փոքր ոլորտային ցուցահանդեսից վերածվել է տարածաշրջանի ամենանշանավոր տեխնոլոգիական հարթակներից մեկի՝ միավորելով բիզնեսի, ստարտափների, ներդրողների, հետազոտական կենտրոնների և պետական կառույցների ներկայացուցիչներին։
Կազմակերպիչն է Union of Advanced Technology Enterprises-ը։ 2025 թվականին հոբելյանական, 20-րդ ցուցահանդեսը հավաքել է ավելի քան 30 հազար այցելու, ավելի քան 200 մասնակից ընկերություն, ավելի քան 100 միջազգային բանախոս և ավելի քան 30 երկրների ներկայացուցիչներ։ 2026 թվականին կազմակերպիչները հույս ունեն գերազանցել այս ցուցանիշները և ամրապնդել DigiTec-ի կարգավիճակը որպես տարածաշրջանի առաջատար տեխնոլոգիական հարթակներից մեկը։
Ֆորումը հատուկ նշանակություն է ստանում՝ հաշվի առնելով Հայաստանի արագ զարգացումը որպես արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների կենտրոն։ Եվրոպայի, Պարսից ծոցի երկրների և Կենտրոնական Ասիայի միջև շահավետ դիրքի շնորհիվ երկիրը դառնում է կարևոր կապող օղակ արագ զարգացող տեխնոլոգիական շուկաների միջև։
Կազմակերպիչները նշում են, որ DigiTec 2026-ի ծրագիրը սերտորեն կապված կլինի Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգի ընթացիկ փոխակերպումների հետ։ Թեմատիկ ուղղությունները և հիմնական միջազգային բանախոսների ցանկը կհայտարարվեն ավելի ուշ։ Բացի ցուցահանդեսից և կոնֆերանսից, միջոցառումը կառաջարկի ընդլայնված հնարավորություններ գործարար շփումների, գործընկերների որոնման և միջազգային համագործակցության զարգացման համար։
DigiTec-ի առաջին ցուցահանդեսը տեղի է ունեցել 2005 թվականին։ Դրա նախաձեռնողը Կարեն Վարդանյանն էր՝ Հայաստանի առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության երկարամյա ղեկավարը և հայկական ՏՏ ոլորտի զարգացման առանցքային դեմքերից մեկը։

Armenia's largest technology exhibition, DigiTec, will take place from November 20 to 22, 2026. Over two decades, the event has evolved from a small industry exhibition into one of the most prominent technology platforms in the region, bringing together representatives from businesses, startups, investors, research centers, and government agencies.
The organizer is the Union of Advanced Technology Enterprises. In 2025, the anniversary 20th exhibition gathered over 30,000 visitors, more than 200 participating companies, over 100 international speakers, and representatives from more than 30 countries. In 2026, the organizers expect to surpass these figures and strengthen DigiTec's status as one of the leading technology platforms in the region.
The forum gains particular significance against the backdrop of Armenia's rapid development as an artificial intelligence infrastructure hub. Thanks to its advantageous location between Europe, the Persian Gulf countries, and Central Asia, the country is becoming an important link between rapidly growing technology markets.
The organizers note that the DigiTec 2026 program will be closely linked to the ongoing transformation of Armenia's technological ecosystem. Thematic areas and a list of key international speakers will be announced later. In addition to the exhibition and conference, the event will offer expanded opportunities for business networking, partner search, and the development of international cooperation.
The first DigiTec exhibition took place in 2005. It was initiated by Karen Vardanyan – the long-time head of the Union of Advanced Technology Enterprises of Armenia and one of the key figures in the development of the Armenian IT industry.