Ֆրանսիական օդատիեզերական Thales ընկերությունը և հայկական տեխնոլոգիական BooTech ընկերությունը ստորագրել են ռազմավարական համագործակցության համաձայնագիր։
Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը Փարիզում Eurosatory 2026 պաշտպանական տեխնոլոգիաների ցուցահանդեսի շրջանակներում։
Նախարարի խոսքով՝ ոլորտի համաշխարհային առաջատարներից մեկի հետ փոխգործակցությունը դիտարկվում է որպես կարևոր ազդանշան Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական և պաշտպանական ոլորտի զարգացման համար։ Նա նշել է, որ հայկական ընկերություններն աստիճանաբար զարգացնում են բարդ համակարգերի մշակման, տեխնոլոգիաների ինտեգրման և միջազգային ստանդարտներին համապատասխանելու կարողությունները։
Հայրապետյանը նաև ընդգծել է, որ նոր գործընկերությունը դարձել է Երևանում ավելի վաղ ստորագրված՝ Հայաստանի և Ֆրանսիայի համապատասխան գերատեսչությունների միջև պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության մասին փաստաթղթի շարունակությունը։
Ակնկալվում է, որ ծրագիրը կնպաստի բարձր որակավորում ունեցող աշխատատեղերի ստեղծմանը, տեխնոլոգիական փոխանակման ամրապնդմանը և երկրների միջև փոխգործակցության խորացմանը։

Французская аэрокосмическая компания Thales и армянская технологическая компания BooTech подписали соглашение о стратегическом партнерстве.
Об этом сообщил министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян на полях выставки оборонных технологий Eurosatory 2026 в Париже.
По словам министра, взаимодействие с одним из мировых лидеров отрасли рассматривается как важный сигнал для развития высокотехнологичного и оборонного сектора Армении. Он отметил, что армянские компании постепенно наращивают компетенции в разработке сложных систем, интеграции технологий и соответствии международным стандартам.
Айрапетян также подчеркнул, что новое партнерство стало продолжением ранее подписанного в Ереване документа о сотрудничестве между профильными ведомствами Армении и Франции в сфере оборонной промышленности.
Ожидается, что проект будет способствовать созданию высококвалифицированных рабочих мест, усилению технологического обмена и углублению взаимодействия между странами.