Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ղեկավարը բացատրել է արտարժույթի միջամտությունների պայմանները
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը հայտարարել է, որ կարգավորողը արտարժույթի շուկա է մտնում միայն այն իրավիճակներում, երբ այն դառնում է միակողմանի։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի Կենտրոնական բանկը միջամտում է պահանջարկի և առաջարկի միջև նկատելի անհավասարակշռության դեպքում, որը կարող է խեղաթյուրել փոխարժեքի ձևավորումը։
Եթե շուկայում առկա է արտարժույթի ավելցուկային առաջարկ՝ պահանջարկի բացակայության պայմաններում, կարգավորողը կարող է գործառնություններ իրականացնել իրավիճակը կայունացնելու համար։
Գալստյանը շեշտել է, որ նման գործողությունները կրում են կետային բնույթ և ուղղված են գնագոյացման կտրուկ շեղումների կանխարգելմանը, այլ ոչ թե փոխարժեքի մշտական կարգավորմանը։

Председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян заявил, что регулятор выходит на валютный рынок только в ситуациях, когда он становится односторонним.
По его словам, Центральный банк Армении вмешивается в случае заметного дисбаланса между спросом и предложением, способного исказить формирование курса.
Если на рынке присутствует избыточное предложение валюты при отсутствии спроса, регулятор может проводить операции для стабилизации ситуации.
Галстян подчеркнул, что подобные действия носят точечный характер и направлены на предотвращение резких перекосов в ценообразовании, а не на постоянное регулирование курса.