Team Telecom-ից պահանջվել են AzerTelecom-ի հետ համաձայնագրի տեխնիկական մանրամասները
CyberHUB-AM-ի համահիմնադիր և տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Արթուր Պապյանը հայտնել է, որ հարցում է ուղարկել Team Telecom Armenia ընկերություն՝ խնդրելով բացահայտել ադրբեջանական AzerTelecom օպերատորի հետ համաձայնագրի լրացուցիչ տեխնիկական մանրամասները։
Ավելի վաղ Telecom Armenia-ն հայտարարել էր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ինտերնետ տրաֆիկի տարանցման վերաբերյալ առևտրային հիմունքներով համաձայնագրի ստորագրման մասին, ինչը լայն քննարկումներ էր առաջացրել մասնագիտական շրջանակներում։
Պապյանի խոսքով՝ թեմայի շուրջ ձևավորվել են երկու հակադիր մեկնաբանություններ. մեկը ենթադրում է Ադրբեջանի կողմից վերահսկողության ուժեղացում, մյուսը՝ կողմերի փոխադարձ կախվածության աճ։ Նա ընդգծել է, որ երկու վարկածներն էլ դեռևս բավարար տեխնիկական փաստարկներով չեն հիմնավորված։
Փորձագետը նշել է, որ Հայաստանն արդեն իսկ կատարում է տարածաշրջանային տարանցիկ հանգույցի դեր, իսկ ինտերնետ տրաֆիկի զգալի մասն անցնում է միջազգային երթուղիներով, ներառյալ Իրանի միջոցով դեպի Մերձավոր Արևելքի երկրներ՝ չազդելով տեղական ցանցերի վրա։
Նա նաև ուշադրություն է հրավիրել Team Telecom Armenia ընկերության զարգացման վրա, ներառյալ արտասահմանյան ակտիվներում ներդրումները և միջազգային գործարքների շրջանակներում անվտանգության աուդիտների անցկացումը։ Նրա խոսքով՝ դա նվազեցնում է օգտատերերի տվյալների արտահոսքի ռիսկերը։
Պապյանը կոչ է արել սպասել օպերատորի տեխնիկական պարզաբանումներին՝ ընդգծելով, որ համաձայնագրի բնույթի վերաբերյալ եզրակացություններ անելը վաղաժամ է՝ առանց ամբողջական տեղեկատվության։

Соучредитель CyberHUB-AM и специалист по информационной безопасности Артур Папян сообщил, что направил запрос в компанию Team Telecom Armenia с просьбой раскрыть дополнительные технические детали соглашения с азербайджанским оператором AzerTelecom.
Ранее Telecom Armenia объявила о подписании соглашения о транзите интернет-трафика между Арменией и Азербайджаном на коммерческой основе, что вызвало широкое обсуждение в профессиональной среде.
По словам Папяна, вокруг темы сформировались две противоположные интерпретации: одна предполагает усиление контроля со стороны Азербайджана, другая — рост взаимной зависимости сторон. Он подчеркнул, что обе версии пока не подкреплены достаточной технической аргументацией.
Эксперт отметил, что Армения уже выполняет роль регионального транзитного узла, а значительная часть интернет-трафика проходит через международные маршруты, включая направления через Иран в страны Ближнего Востока, не затрагивая локальные сети.
Также он обратил внимание на развитие самой компании Team Telecom Armenia, включая инвестиции в зарубежные активы и прохождение аудитов безопасности в рамках международных сделок. По его словам, это снижает риски утечек данных пользователей.
Папян призвал дождаться технических разъяснений от оператора, подчеркнув, что делать выводы о характере соглашения преждевременно без полной информации.