Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը հայտարարել է, որ Team Telecom Armenia-ի և ադրբեջանական AzerTelecom օպերատորի միջև համաձայնագիրը կարող է հանգեցնել երկու երկրների միջև փոխադարձ ենթակառուցվածքային կախվածության ձևավորմանը։ Նրա խոսքով՝ խոսքը ոչ միայն ինտերնետի առևտրային տարանցման, այլև տարածաշրջանում նոր կայուն թվային կապերի ստեղծման մասին է։
Ավելի վաղ Telecom Armenia-ն հայտնել էր երկու երկրների տարածքներով ինտերնետ տրաֆիկի փոխանցման վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրման մասին։ Մարտիրոսյանը նշել է, որ փաստացի խոսքը կարող է լինել սահմանի երկայնքով երկու զուգահեռ մալուխային երթուղիների հայտնվելու մասին, ինչը ուժեղացնում է ենթակառուցվածքի փոխադարձ տեխնիկական կապը։
Փորձագետի գնահատմամբ՝ նման նախագծերը նոր իրականություն են ստեղծում, որում Հայաստանը դառնում է կարևոր տարանցիկ հանգույց «Հյուսիս-Հարավ» և «Արևելք-Արևմուտք» ուղղությունների միջև։ Երկրի տարածքով արդեն անցնում է տարածաշրջանային տրաֆիկի զգալի մասը, իսկ ալիքների ներքին օգտագործման մասնաբաժինը համեմատաբար փոքր է։ Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է, որ նման սխեմաները տալիս են նաև գործնական առավելություն՝ լրացուցիչ պահեստային երթուղի հարևան երկրներում խափանումների դեպքում, ինչը թույլ է տալիս ավելի արագ վերահասցեագրել տրաֆիկը կապի հանգույցների միջև։

Эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян заявил, что соглашение между Team Telecom Armenia и азербайджанским оператором AzerTelecom может привести к формированию взаимной инфраструктурной зависимости между двумя странами. По его словам, речь идет не только о коммерческом транзите интернета, но и о создании новых устойчивых цифровых связей в регионе.
Ранее Telecom Armenia сообщила о подписании соглашения о передаче интернет-трафика через территории обеих стран. Мартиросян отметил, что фактически речь может идти о появлении двух параллельных кабельных маршрутов вдоль границы, что усиливает взаимную техническую связанность инфраструктуры.
По оценке эксперта, подобные проекты создают новую реальность, в которой Армения становится важным транзитным узлом между направлениями «Север — Юг» и Восток — Запад. Через страну уже проходит значительная часть регионального трафика, а доля внутреннего использования каналов сравнительно невелика. В то же время он подчеркнул, что такие схемы дают и практическое преимущество — дополнительный резервный маршрут на случай перебоев в соседних странах, позволяя быстрее перенаправлять трафик между узлами связи.