TUMO կրթական ցանցը Ղազախստանում բացել է առաջին կենտրոնը
Ղազախստանում սկսել է գործել հայկական TUMO կրթական ցանցի առաջին կենտրոնը. հարթակը բացվել է երկրի մայրաքաղաք Աստանայում։ Նոր կենտրոնը դարձել է ստեղծագործական և տեխնոլոգիական ոլորտներում մասնագետների պատրաստման միջազգային ենթակառուցվածքի մաս և տեղակայված է alem.ai արհեստական բանականության կենտրոնի հիման վրա։
Մեկնարկը տեղի է ունեցել երկրի ղեկավարության, այդ թվում՝ նախագահ Kassym-Jomart Tokayev-ի, ինչպես նաև դեսպան Armen Gevondyan-ի մասնակցությամբ։ Բացումը դարձել է Ղազախստանի և Հայաստանի միջև կրթական համագործակցության ընդլայնման քայլերից մեկը։
Հարթակը ինտեգրված է alem.ai արհեստական բանականության միջազգային կենտրոնի ենթակառուցվածքին, ինչը թույլ է տալիս համատեղել կրթական ծրագրերը ժամանակակից AI-գործիքների և թվային տեխնոլոգիաների հետ։ Այս ձևաչափը ենթադրում է ուսուցում հիբրիդային միջավայրում, որտեղ ստեղծագործական առարկաները համակցվում են ինժեներական և տեխնոլոգիական պատրաստվածության հետ։
Նոր կենտրոնի թողունակությունը հայտարարված է շաբաթական մինչև 6 000 ուսանողի մակարդակում։ Կրթական ծրագիրը ընդգրկում է ուղղությունների լայն շրջանակ՝ ծրագրավորումից և խաղերի մշակումից մինչև անիմացիա, կինոարտադրություն և գրաֆիկական դիզայն, ներառյալ 3D-մոդելավորումը և վեբ-մշակումը։
Դասընթացների ցանկում ներառված են նաև ռոբոտատեխնիկա, գեներատիվ արհեստական բանականություն, motion-դիզայն և երաժշտական նախագծերի հետ աշխատանք։ TUMO-ում ընդգծում են, որ ուսուցման մոդելը ուղղված է հմտությունների ինքնուրույն զարգացմանը և թվային միջավայրում նախագծերի վրա գործնական աշխատանքին։

В Казахстане начал работу первый центр армянской образовательной сети TUMO — площадка открылась в столице страны Астана. Новый центр стал частью международной инфраструктуры подготовки специалистов в креативных и технологических направлениях и размещён на базе центра искусственного интеллекта alem.ai.
Запуск состоялся при участии руководства страны, включая президента Касым-Жомарт Токаев, а также посла Армен Гевондян. Открытие стало одним из шагов по расширению образовательного сотрудничества между Казахстан и Армения.
Площадка интегрирована в инфраструктуру международного центра искусственного интеллекта alem.ai, что позволяет объединить образовательные программы с современными AI-инструментами и цифровыми технологиями. Такой формат предполагает обучение в гибридной среде, где креативные дисциплины сочетаются с инженерной и технологической подготовкой.
Пропускная способность нового центра заявлена на уровне до 6 000 студентов в неделю. Образовательная программа охватывает широкий спектр направлений — от программирования и разработки игр до анимации, кинопроизводства и графического дизайна, включая 3D-моделирование и веб-разработку.
Также в список курсов входят робототехника, генеративный искусственный интеллект, motion-дизайн и работа с музыкальными проектами. В TUMO подчёркивают, что модель обучения ориентирована на самостоятельное развитие навыков и практическую работу над проектами в цифровой среде.