TUMO կրթական ցանցը Ղազախստանում բացել է առաջին կենտրոնը
Ղազախստանում սկսել է գործել հայկական TUMO կրթական ցանցի առաջին կենտրոնը. հարթակը բացվել է երկրի մայրաքաղաք Աստանայում։ Նոր կենտրոնը դարձել է ստեղծագործական և տեխնոլոգիական ոլորտներում մասնագետների պատրաստման միջազգային ենթակառուցվածքի մաս և տեղակայված է alem.ai արհեստական բանականության կենտրոնի հիման վրա։
Մեկնարկը տեղի է ունեցել երկրի ղեկավարության, այդ թվում՝ նախագահ Kassym-Jomart Tokayev-ի, ինչպես նաև դեսպան Armen Gevondyan-ի մասնակցությամբ։ Բացումը դարձել է Ղազախստանի և Հայաստանի միջև կրթական համագործակցության ընդլայնման քայլերից մեկը։
Հարթակը ինտեգրված է alem.ai արհեստական բանականության միջազգային կենտրոնի ենթակառուցվածքին, ինչը թույլ է տալիս համատեղել կրթական ծրագրերը ժամանակակից AI-գործիքների և թվային տեխնոլոգիաների հետ։ Այս ձևաչափը ենթադրում է ուսուցում հիբրիդային միջավայրում, որտեղ ստեղծագործական առարկաները համակցվում են ինժեներական և տեխնոլոգիական պատրաստվածության հետ։
Նոր կենտրոնի թողունակությունը հայտարարված է շաբաթական մինչև 6 000 ուսանողի մակարդակում։ Կրթական ծրագիրը ընդգրկում է ուղղությունների լայն շրջանակ՝ ծրագրավորումից և խաղերի մշակումից մինչև անիմացիա, կինոարտադրություն և գրաֆիկական դիզայն, ներառյալ 3D-մոդելավորումը և վեբ-մշակումը։
Դասընթացների ցանկում ներառված են նաև ռոբոտատեխնիկա, գեներատիվ արհեստական բանականություն, motion-դիզայն և երաժշտական նախագծերի հետ աշխատանք։ TUMO-ում ընդգծում են, որ ուսուցման մոդելը ուղղված է հմտությունների ինքնուրույն զարգացմանը և թվային միջավայրում նախագծերի վրա գործնական աշխատանքին։

Based on the alem.ai AI platform
The first center of the Armenian educational network TUMO has started operating in Kazakhstan – the venue opened in the country's capital, Astana. The new center has become part of the international infrastructure for training specialists in creative and technological fields and is located at the alem.ai artificial intelligence center.
The launch took place with the participation of the country's leadership, including President Kassym-Jomart Tokayev, as well as Ambassador Armen Gevondyan. The opening was one of the steps to expand educational cooperation between Kazakhstan and Armenia.
The platform is integrated into the infrastructure of the international artificial intelligence center alem.ai, which allows combining educational programs with modern AI tools and digital technologies. This format involves learning in a hybrid environment where creative disciplines are combined with engineering and technological training.
The capacity of the new center is stated to be up to 6,000 students per week. The educational program covers a wide range of areas – from programming and game development to animation, filmmaking, and graphic design, including 3D modeling and web development.
The list of courses also includes robotics, generative artificial intelligence, motion design, and work with music projects. TUMO emphasizes that the learning model is focused on independent skill development and practical project work in a digital environment.