Yandex Armenia ընկերությունը Top Employers Institute-ի 2026 թվականի վարկանիշային աղյուսակի արդյունքներով ընդգրկվել է երկրի լավագույն գործատուների շարքում։ Հավաստագրումը հաստատում է աշխատանքային գործընթացների կազմակերպման բարձր մակարդակը, աշխատակիցների համակարգված զարգացումը և կորպորատիվ մշակույթի նկատմամբ ուշադրությունը։
Գնահատումն իրականացվում է միջազգային Top Employers Institute կազմակերպության կողմից, որը գործում է 131 երկրում և վերլուծում է ընկերությունները մի շարք չափանիշներով՝ սկսած անձնակազմի կառավարման ռազմավարությունից մինչև աշխատանքային պայմաններ և աշխատակիցների զարգացման ծրագրեր։
Մեթոդաբանությունը ներառում է աշխատանքի ընդունման, ուսուցման, տաղանդների զարգացման, բազմազանության, հավասար հնարավորությունների և անձնակազմի բարեկեցության մոտեցումների ստուգում։ Հետազոտության արդյունքներով ընկերությունները ստանում են կարգավիճակ, որն արտացոլում է HR-պրակտիկաների հասունության մակարդակը և ներքին միջավայրի որակը։
Ազգային հավաստագրման հանձնումը մեկնաբանել է Top Employers Institute-ի գլխավոր տնօրեն Ադրիան Սելիգմանը։ Նա նշել է, որ Yandex Armenia-ի ճանաչումն արտացոլում է նրա ներդրումը կայուն և արդյունավետ աշխատանքային միջավայրի ձևավորման, ինչպես նաև Հայաստանում աշխատանքային մշակույթի զարգացման գործում։
Yandex Armenia-ն, որը մտնում է Yango Group-ի կազմի մեջ, զարգացնում է թվային ծառայություններ քաղաքային շարժունակության, զվարճանքի և բիզնես գործիքների ոլորտում, ներառյալ արհեստական բանականության վրա հիմնված լուծումները։
Ընկերությունը նաև ներդրումներ է կատարում կրթական նախաձեռնություններում, որոնք ուղղված են IT-մասնագետների պատրաստմանը և տեղական կադրերի զարգացմանը։ Ուղղությունների թվում են մեքենայական ուսուցումը, թվային հմտությունները և ժամանակակից տեխնոլոգիական գործիքների հետ աշխատանքը, ինչպես նաև սահմանափակ հնարավորություններով օգտատերերի համար ծառայությունների հասանելիության բարձրացման նախագծերը։

Yandex Armenia has been recognized as one of the country's top employers according to the Top Employers Institute's 2026 rating. The certification confirms the high level of work process organization, systematic employee development, and attention to corporate culture.
The evaluation is conducted by the international organization Top Employers Institute, which operates in 131 countries and analyzes companies based on a range of criteria – from HR strategy to working conditions and employee development programs.
The methodology includes assessing approaches to recruitment, training, talent development, diversity, equal opportunities, and employee well-being. Based on the research, companies receive a status reflecting the maturity of their HR practices and the quality of their internal environment.
Adrian Seligman, CEO of the Top Employers Institute, commented on the national certification. He noted that Yandex Armenia's recognition reflects its contribution to creating a sustainable and effective work environment, as well as developing the work culture in Armenia.
Yandex Armenia, part of Yango Group, develops digital services in urban mobility, entertainment, and business tools, including AI-based solutions.
The company also invests in educational initiatives aimed at training IT specialists and developing local talent. These areas include machine learning, digital skills, and working with modern technological tools, as well as projects to improve service accessibility for users with disabilities.