Yandex Armenia ընկերությունը Top Employers Institute-ի 2026 թվականի վարկանիշային աղյուսակի արդյունքներով ընդգրկվել է երկրի լավագույն գործատուների շարքում։ Հավաստագրումը հաստատում է աշխատանքային գործընթացների կազմակերպման բարձր մակարդակը, աշխատակիցների համակարգված զարգացումը և կորպորատիվ մշակույթի նկատմամբ ուշադրությունը։
Գնահատումն իրականացվում է միջազգային Top Employers Institute կազմակերպության կողմից, որը գործում է 131 երկրում և վերլուծում է ընկերությունները մի շարք չափանիշներով՝ սկսած անձնակազմի կառավարման ռազմավարությունից մինչև աշխատանքային պայմաններ և աշխատակիցների զարգացման ծրագրեր։
Մեթոդաբանությունը ներառում է աշխատանքի ընդունման, ուսուցման, տաղանդների զարգացման, բազմազանության, հավասար հնարավորությունների և անձնակազմի բարեկեցության մոտեցումների ստուգում։ Հետազոտության արդյունքներով ընկերությունները ստանում են կարգավիճակ, որն արտացոլում է HR-պրակտիկաների հասունության մակարդակը և ներքին միջավայրի որակը։
Ազգային հավաստագրման հանձնումը մեկնաբանել է Top Employers Institute-ի գլխավոր տնօրեն Ադրիան Սելիգմանը։ Նա նշել է, որ Yandex Armenia-ի ճանաչումն արտացոլում է նրա ներդրումը կայուն և արդյունավետ աշխատանքային միջավայրի ձևավորման, ինչպես նաև Հայաստանում աշխատանքային մշակույթի զարգացման գործում։
Yandex Armenia-ն, որը մտնում է Yango Group-ի կազմի մեջ, զարգացնում է թվային ծառայություններ քաղաքային շարժունակության, զվարճանքի և բիզնես գործիքների ոլորտում, ներառյալ արհեստական բանականության վրա հիմնված լուծումները։
Ընկերությունը նաև ներդրումներ է կատարում կրթական նախաձեռնություններում, որոնք ուղղված են IT-մասնագետների պատրաստմանը և տեղական կադրերի զարգացմանը։ Ուղղությունների թվում են մեքենայական ուսուցումը, թվային հմտությունները և ժամանակակից տեխնոլոգիական գործիքների հետ աշխատանքը, ինչպես նաև սահմանափակ հնարավորություններով օգտատերերի համար ծառայությունների հասանելիության բարձրացման նախագծերը։

Компания Yandex Armenia вошла в число лучших работодателей страны по итогам рейтинга Top Employers Institute за 2026 год. Сертификация подтверждает высокий уровень организации рабочих процессов, системное развитие сотрудников и внимание к корпоративной культуре.
Оценка проводится международной организацией Top Employers Institute, которая работает в 131 стране и анализирует компании по ряду критериев — от стратегии управления персоналом до условий труда и программ развития сотрудников.
Методология включает проверку подходов к найму, обучению, развитию талантов, разнообразию, равным возможностям и благополучию персонала. По итогам исследования компании получают статус, отражающий уровень зрелости HR-практик и качество внутренней среды.
Вручение национальной сертификации прокомментировал генеральный директор Top Employers Institute Адриан Селигман. Он отметил, что признание Yandex Armenia отражает её вклад в формирование устойчивой и эффективной рабочей среды, а также развитие культуры труда в Армении.
Yandex Armenia, входящая в Yango Group, развивает цифровые сервисы в области городской мобильности, развлечений и бизнес-инструментов, включая решения на базе искусственного интеллекта.
Компания также инвестирует в образовательные инициативы, направленные на подготовку IT-специалистов и развитие местных кадров. В числе направлений — машинное обучение, цифровые навыки и работа с современными технологическими инструментами, а также проекты по повышению доступности сервисов для пользователей с ограниченными возможностями.