Հայաստանում ներդրվել է "ծնողական ժամ" աշխատող ծնողների համար՝ երեխաների հետ
Երկրում հավանություն է տրվել օրենքին, որը նախատեսում է լրացուցիչ վճարովի ժամանակ երեխաների խնամքի համար՝ առանց աշխատավարձի նվազեցման։
Հայաստանի խորհրդարանը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է օրինագիծ՝ երեխաներ ունեցող աշխատող քաղաքացիների համար այսպես կոչված «ծնողական ժամ» ներդնելու մասին։
Նոր կանոնների համաձայն՝ մինչև 12 տարեկան մեկ կամ երկու երեխա ունեցող ծնողները կկարողանան օրական մինչև 30 րոպե աշխատաժամանակ ստանալ ընտանեկան խնդիրների համար։ Ընդ որում, այդ ժամանակը կհամարվի աշխատանքային և չի ազդի աշխատավարձի չափի վրա։
Երեք և ավելի երեխա ունեցող ընտանիքների, ինչպես նաև ծանր հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ծնողների համար նախատեսված է ընդլայնված նորմ՝ օրական մինչև մեկ ժամ։ Միջոցառումն ուղղված է երեխաների խնամքի բարձր բեռ ունեցող ընտանիքներին աջակցելուն։
Օրենքը տարածվում է ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածի վրա՝ այն պարտադիր դարձնելով երկրի բոլոր գործատուների համար։

The Parliament of Armenia has adopted in the second and final reading a bill introducing the so-called "parental hour" for working citizens with children.
According to the new rules, parents with one or two children under 12 years old will be able to receive up to 30 minutes of working time per day for family tasks. This time will be considered working time and will not affect the amount of wages.
For families with three or more children, as well as for parents of children with severe disabilities, an extended norm is provided – up to one hour per day. The measure is aimed at supporting families with an increased burden of childcare.
The law applies to both the public and private sectors, making it mandatory for all employers in the country.