Հայաստանում ներդրվել է "ծնողական ժամ" աշխատող ծնողների համար՝ երեխաների հետ
Երկրում հավանություն է տրվել օրենքին, որը նախատեսում է լրացուցիչ վճարովի ժամանակ երեխաների խնամքի համար՝ առանց աշխատավարձի նվազեցման։
Հայաստանի խորհրդարանը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է օրինագիծ՝ երեխաներ ունեցող աշխատող քաղաքացիների համար այսպես կոչված «ծնողական ժամ» ներդնելու մասին։
Նոր կանոնների համաձայն՝ մինչև 12 տարեկան մեկ կամ երկու երեխա ունեցող ծնողները կկարողանան օրական մինչև 30 րոպե աշխատաժամանակ ստանալ ընտանեկան խնդիրների համար։ Ընդ որում, այդ ժամանակը կհամարվի աշխատանքային և չի ազդի աշխատավարձի չափի վրա։
Երեք և ավելի երեխա ունեցող ընտանիքների, ինչպես նաև ծանր հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ծնողների համար նախատեսված է ընդլայնված նորմ՝ օրական մինչև մեկ ժամ։ Միջոցառումն ուղղված է երեխաների խնամքի բարձր բեռ ունեցող ընտանիքներին աջակցելուն։
Օրենքը տարածվում է ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածի վրա՝ այն պարտադիր դարձնելով երկրի բոլոր գործատուների համար։

В Армении ввели «родительский час» для работающих родителей с детьми
В стране одобрили закон, который предусматривает дополнительное оплачиваемое время для ухода за детьми без снижения заработной платы.
Парламент Армения во втором и окончательном чтении принял законопроект о введении так называемого «родительского часа» для работающих граждан с детьми.
Согласно новым правилам, родители с одним или двумя детьми в возрасте до 12 лет смогут получать до 30 минут рабочего времени в день для семейных задач. При этом время будет считаться рабочим и не повлияет на размер заработной платы.
Для семей с тремя и более детьми, а также для родителей детей с тяжёлой инвалидностью предусмотрена расширенная норма — до одного часа в день. Мера направлена на поддержку семей с повышенной нагрузкой по уходу за детьми.
Закон распространяется как на государственный, так и на частный сектор, что делает его обязательным для всех работодателей в стране.