Մաքուր ոչ առևտրային փոխանցումներն Հայաստան աճել են
2026 թվականի ապրիլին Հայաստան կատարված զուտ ոչ առևտրային դրամական փոխանցումներն աճել են 16%-ով՝ տարեկան կտրվածքով։ Այս մասին ասվում է Համաշխարհային բանկի «Armenia Monthly Economic Update – June 2026» զեկույցում։
Զեկույցի համաձայն՝ աճը գրանցվել է նախորդ տարվա ցածր բազայի ֆոնին։ Աճի հիմնական ներդրումն ապահովել են Ռուսաստանից ստացված մուտքերը, որտեղ միջոցների ներհոսքն աճել է 31,8%-ով, ինչպես նաև այլ երկրներից, որոնք ցույց են տվել 46,1% աճ։
Նկարի աղբյուրը: armbanks
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ-ից փոխանցումները նվազել են 11,2%-ով, ինչը մասամբ փոխհատուցել է ընդհանուր աճը, սակայն չի փոխել ընդհանուր դրական դինամիկան։
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ ապրիլին ոչ առևտրային անդրսահմանային փոխանցումների զուտ ներհոսքը կազմել է 70,9 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա 61,2 մլն դոլարի դիմաց։ Սա արտացոլում է արտաքին դրամական հոսքերից շարունակական կախվածությունը և դրանց նշանակությունը ներքին սպառման համար։

Inflows from Russia and other countries intensified, while transfers from the USA decreased
Net non-commercial money transfers to Armenia increased by 16% year-on-year in April 2026. This is stated in the World Bank's review "Armenia Monthly Economic Update – June 2026".
According to the report, the growth was recorded against a low base from last year. The main contribution to the increase was provided by inflows from Russia, where the inflow of funds grew by 31.8%, as well as from other countries, which showed a growth of 46.1%.
At the same time, transfers from the USA decreased by 11.2%, which partially offset the overall growth but did not change the positive trend as a whole.
According to the Central Bank of Armenia, the net inflow of non-commercial cross-border transfers in April amounted to $70.9 million, compared to $61.2 million a year earlier. This reflects the continued dependence on external cash flows and their significance for domestic consumption.