Armenia-ն քննարկում է ChatGPT Edu-ի ներդրումը կրթական համակարգում OpenAI-ի հետ համատեղ
Armenia-ն բանակցություններ է վարում OpenAI ընկերության հետ՝ ChatGPT Edu կրթական հարթակը ազգային ուսումնական համակարգում հնարավոր ներդրման շուրջ։ Համակարգը դիտարկվում է որպես կրթության թվային վերափոխման մաս։
Խոսքը դպրոցներում և համալսարաններում AI գործիքների օգտագործման մասին է՝ ուսումնական գործընթացին աջակցելու համար, ներառյալ ուսուցման օգնությունը, կրթական նյութերի հասանելիությունը և ուսանողների թվային հմտությունների զարգացումը։
Նախնական քննարկումների համաձայն՝ ChatGPT Edu-ն կարող է ինտեգրվել որպես օժանդակ հարթակ ուսուցիչների և ուսանողների համար, ինչպես նաև օգտագործվել ուսումնական ծրագրերը ժամանակակից տեխնոլոգիական պահանջներին հարմարեցնելու համար։
Բանակցություններում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում տվյալների անվտանգության, մուտքի վերահսկման և AI-ի ճիշտ օգտագործման հարցերին կրթական միջավայրում՝ տեխնոլոգիաների սխալ կիրառման ռիսկերը նվազագույնի հասցնելու համար։
Եթե համաձայնություն ձեռք բերվի, Armenia-ն կարող է դառնալ տարածաշրջանի այն երկրներից մեկը, որը ներդնում է OpenAI-ի AI գործիքները պետական կրթական համակարգի մակարդակով։

Армения ведёт переговоры с компанией OpenAI о возможном внедрении образовательной платформы ChatGPT Edu в национальную систему обучения. Система рассматривается как часть цифровой трансформации образования.
Речь идёт об использовании ИИ-инструментов в школах и университетах для поддержки учебного процесса, включая помощь в обучении, доступ к образовательным материалам и развитие цифровых навыков у студентов.
По предварительным обсуждениям, ChatGPT Edu может быть интегрирован как вспомогательная платформа для преподавателей и учащихся, а также использоваться для адаптации учебных программ под современные технологические требования.
Отдельное внимание в переговорах уделяется вопросам безопасности данных, контролю доступа и корректному использованию ИИ в образовательной среде, чтобы минимизировать риски некорректного применения технологий.
Если соглашение будет достигнуто, Армения может стать одной из стран региона, внедряющих ИИ-инструменты OpenAI на уровне государственной образовательной системы.