Armenia-ն քննարկում է ChatGPT Edu-ի ներդրումը կրթական համակարգում OpenAI-ի հետ համատեղ
Armenia-ն բանակցություններ է վարում OpenAI ընկերության հետ՝ ChatGPT Edu կրթական հարթակը ազգային ուսումնական համակարգում հնարավոր ներդրման շուրջ։ Համակարգը դիտարկվում է որպես կրթության թվային վերափոխման մաս։
Խոսքը դպրոցներում և համալսարաններում AI գործիքների օգտագործման մասին է՝ ուսումնական գործընթացին աջակցելու համար, ներառյալ ուսուցման օգնությունը, կրթական նյութերի հասանելիությունը և ուսանողների թվային հմտությունների զարգացումը։
Նախնական քննարկումների համաձայն՝ ChatGPT Edu-ն կարող է ինտեգրվել որպես օժանդակ հարթակ ուսուցիչների և ուսանողների համար, ինչպես նաև օգտագործվել ուսումնական ծրագրերը ժամանակակից տեխնոլոգիական պահանջներին հարմարեցնելու համար։
Բանակցություններում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում տվյալների անվտանգության, մուտքի վերահսկման և AI-ի ճիշտ օգտագործման հարցերին կրթական միջավայրում՝ տեխնոլոգիաների սխալ կիրառման ռիսկերը նվազագույնի հասցնելու համար։
Եթե համաձայնություն ձեռք բերվի, Armenia-ն կարող է դառնալ տարածաշրջանի այն երկրներից մեկը, որը ներդնում է OpenAI-ի AI գործիքները պետական կրթական համակարգի մակարդակով։

Armenia Discusses Implementing ChatGPT Edu in Education System with OpenAI
Armenia is negotiating with OpenAI regarding the possible implementation of the ChatGPT Edu educational platform into the national education system. The system is being considered as part of the digital transformation of education.
This involves using AI tools in schools and universities to support the learning process, including assistance in teaching, access to educational materials, and the development of digital skills among students.
According to preliminary discussions, ChatGPT Edu could be integrated as an auxiliary platform for teachers and students, and also used to adapt curricula to modern technological requirements.
Particular attention in the negotiations is paid to data security, access control, and the correct use of AI in the educational environment to minimize the risks of incorrect application of technologies.
If an agreement is reached, Armenia could become one of the countries in the region to implement OpenAI's AI tools at the level of the state education system.