Հայաստանում քննարկվում է բջջային հեռախոսների IMEI կոդերի գրանցման և վերահսկման միասնական համակարգի ներդրումը, որը կարող է հանգեցնել օգտատերերի նկատմամբ վերահսկողության ուժեղացման և անձնական տվյալների հավաքագրման ընդլայնման։ Նման կարծիք է հայտնել տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ, Cyberhub.am-ի համահիմնադիր Սամվել Մարտիրոսյանը։
Խոսքը «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում կատարվող փոփոխությունների մասին է, որոնք հավանության են արժանացել կառավարության կողմից։ Դրանք ենթադրում են IMEI-ների հաշվառման համակարգի ստեղծում՝ սարքերի եզակի 15-նիշանոց նույնականացուցիչներ, որոնք, ըստ էության, կատարում են հեռախոսի «թվային համարի» դեր։
Փորձագետի խոսքով՝ նախաձեռնության պաշտոնական նպատակը հայտարարվել է բջջային սարքերի անօրինական շրջանառության դեմ պայքարը։ Սակայն նա նշում է, որ համակարգը փաստացի ընդլայնում է վերահսկողությունը ոչ միայն SIM քարտերի, այլև հենց սարքերի միջոցով՝ միավորելով IMEI-ի, SIM քարտերի, անձնագրային տվյալների և նույնիսկ սահմանահատման փաստերի մասին տվյալները։
Ենթադրվում է նաև, որ չգրանցված սարքերը կարգելափակվեն։ Սա կարող է անդրադառնալ, այդ թվում, զբոսաշրջիկներին, որոնց հեռախոսները կարող են դադարել աշխատել երկրում որոշակի ժամկետով մնալուց հետո՝ առանց գրանցման գործընթացն անցնելու։
Փորձագետը կարծում է, որ նման միջոցառումները ստեղծում են տվյալների հավաքագրման անհամաչափ ծավալ՝ դրանց օգտագործման վերահսկողության թափանցիկ մեխանիզմների բացակայության պայմաններում, և ընդգծում է նման որոշումների ավելի լայն հանրային քննարկման անհրաժեշտությունը։

Чрезмерный контроль и сбор данных»: эксперт раскритиковал систему регистрации IMEI в Армении
В Армении обсуждается внедрение единой системы регистрации и контроля IMEI-кодов мобильных телефонов, которая может привести к усилению контроля за пользователями и расширенному сбору персональных данных. Такое мнение высказал эксперт по информационной безопасности, соучредитель Cyberhub.am Самвел Мартиросян.
Речь идет о поправках в закон «Об электронных коммуникациях», одобренных правительством. Они предполагают создание системы учета IMEI — уникальных 15-значных идентификаторов устройств, которые, по сути, выполняют роль «цифрового номера» телефона.
По словам эксперта, официальной целью инициативы заявлена борьба с нелегальным оборотом мобильных устройств. Однако он отмечает, что система фактически расширяет контроль не только через SIM-карты, но и через сами устройства, объединяя данные IMEI, SIM-карт, паспортной информации и даже фактов пересечения границы.
Также предполагается, что незарегистрированные устройства будут блокироваться. Это может затронуть, в том числе, туристов, чьи телефоны могут перестать работать через определенный срок пребывания в стране без прохождения регистрации.
Эксперт считает, что подобные меры создают несоразмерный объем сбора данных при отсутствии прозрачных механизмов контроля их использования, и подчеркивает необходимость более широкого общественного обсуждения подобных решений.