Yerevan-ի իշխանությունները հայտարարել են քաղաքային հասարակական տրանսպորտի երկարաժամկետ անցման մասին էլեկտրական քարշակի։ Higer ավտոբուսների պարկի թարմացումից հետո Հայաստանի մայրաքաղաքը չի գնի ներքին այրման շարժիչներով տրանսպորտային միջոցներ և կկենտրոնանա բացառապես էլեկտրական ավտոբուսների վրա։
Քաղաքապետ Tigran Avinyan-ի խոսքերով՝ այժմ դիտարկվում են ավտոպարկի թարմացման երկու տարբերակ՝ 250 էլեկտրական ավտոբուսների գնում՝ 18 մետր երկարությամբ, կամ անցում ավելի կոմպակտ 12 մետրանոց մոդելների։ Վերջնական հաշվարկները և կոնֆիգուրացիայի ընտրությունը նախատեսվում է ավարտել մոտ ապագայում։
Avinyan-ը պարզաբանել է, որ Higer ավտոբուսների փոխարինումը չի ենթադրում անցում ոչ էլեկտրական տրանսպորտի նոր տեսակի։ Սակայն սա միայն միջանկյալ փուլ է. հետագայում քաղաքն ամբողջությամբ կհրաժարվի ավանդական շարժիչներով ավտոբուսների գնումներից։
Yerevan-ի տրանսպորտի զարգացման ռազմավարությունը ենթադրում է մայրաքաղաքի հասարակական տրանսպորտի ամբողջ համակարգի աստիճանական էլեկտրիֆիկացում, ինչը հեռանկարում պետք է հանգեցնի էլեկտրական ավտոբուսների ամբողջական անցմանը։

Yerevan authorities have announced a long-term transition of urban public transport to electric traction. After updating the Higer bus fleet, the capital of Armenia will not purchase vehicles with internal combustion engines and will focus exclusively on electric buses.
According to Mayor Tigran Avinyan, two options for updating the fleet are currently being considered: purchasing 250 18-meter electric buses or switching to more compact 12-meter models. Final calculations and configuration selection are planned to be completed in the near future.
Avinyan clarified that replacing Higer buses does not imply a transition to a new type of non-electric transport. However, this is only an intermediate stage: in the future, the city will completely abandon the purchase of buses with traditional engines.
Yerevan's transport development strategy involves the gradual electrification of the entire public transport system of the capital, which in the future should lead to a complete transition to electric buses.