Yerevan-ի իշխանությունները հայտարարել են քաղաքային հասարակական տրանսպորտի երկարաժամկետ անցման մասին էլեկտրական քարշակի։ Higer ավտոբուսների պարկի թարմացումից հետո Հայաստանի մայրաքաղաքը չի գնի ներքին այրման շարժիչներով տրանսպորտային միջոցներ և կկենտրոնանա բացառապես էլեկտրական ավտոբուսների վրա։
Քաղաքապետ Tigran Avinyan-ի խոսքերով՝ այժմ դիտարկվում են ավտոպարկի թարմացման երկու տարբերակ՝ 250 էլեկտրական ավտոբուսների գնում՝ 18 մետր երկարությամբ, կամ անցում ավելի կոմպակտ 12 մետրանոց մոդելների։ Վերջնական հաշվարկները և կոնֆիգուրացիայի ընտրությունը նախատեսվում է ավարտել մոտ ապագայում։
Avinyan-ը պարզաբանել է, որ Higer ավտոբուսների փոխարինումը չի ենթադրում անցում ոչ էլեկտրական տրանսպորտի նոր տեսակի։ Սակայն սա միայն միջանկյալ փուլ է. հետագայում քաղաքն ամբողջությամբ կհրաժարվի ավանդական շարժիչներով ավտոբուսների գնումներից։
Yerevan-ի տրանսպորտի զարգացման ռազմավարությունը ենթադրում է մայրաքաղաքի հասարակական տրանսպորտի ամբողջ համակարգի աստիճանական էլեկտրիֆիկացում, ինչը հեռանկարում պետք է հանգեցնի էլեկտրական ավտոբուսների ամբողջական անցմանը։

Ереван откажется от новых дизельных автобусов
После замены Higer столица Армении планирует закупать только электробусы и полностью перейти на электрическую тягу
Власти Еревана заявили о долгосрочном переходе городского общественного транспорта на электрическую тягу. После обновления парка автобусов Higer столица Армении не будет закупать транспорт с двигателями внутреннего сгорания и сосредоточится исключительно на электробусах.
По словам мэра Тиграна Авиняна, сейчас рассматриваются два варианта обновления автопарка: закупка 250 электробусов длиной 18 метров либо переход на более компактные 12-метровые модели. Окончательные расчёты и выбор конфигурации планируется завершить в ближайшее время.
Авинян уточнил, что замена автобусов Higer не предполагает перехода на новый тип неэлектрического транспорта. Однако это лишь промежуточный этап: в дальнейшем город полностью откажется от закупок автобусов с традиционными двигателями.
Стратегия развития транспорта Еревана предполагает постепенную электрификацию всей системы общественного транспорта столицы, что в перспективе должно привести к полному переходу на электробусы.