Armenia-ում մեկնարկել է "Հյուսիս-Հարավ" մեգանախագիծը. կառուցվում է 7,2 կմ երկարությամբ Քաջարանի թունելը
394 միլիոն դոլար արժողությամբ նոր թունելը կկրճատի ճանապարհը դեպի Իրանի սահման կիսով չափ և կդառնա տրանսպորտային միջանցքի առանցքային օղակը
Սյունիքի մարզում սկսվել է 7,2 կմ երկարությամբ Քաջարանի թունելի կառուցումը, որը կդառնա «Հյուսիս-Հարավ» ռազմավարական ավտոմայրուղու մի մասը։ Նախագիծն իրականացվում է իրանական Tunel Sadd Ariana և Abad Rahan Pars International Group կապալառու ընկերությունների հետ համատեղ։
Թունելը կառուցվում է Ագարակ-Քաջարան հատվածում և պետք է զգալիորեն արագացնի երթևեկությունը երկրի հարավային ուղղությամբ։ Աշխատանքների ավարտից հետո Իրանի սահմանից մինչև Քաջարան ճանապարհի ժամանակը կկրճատվի մոտ կիսով չափ և կկազմի մոտ 30 րոպե։
Նախագծի արժեքը գնահատվում է 394 միլիոն դոլար։ Ֆինանսավորումն իրականացվում է Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի 200 միլիոն դոլար վարկի, ինչպես նաև Հայաստանի պետական բյուջեի միջոցների հաշվին, որոնք կազմում են մոտ 194 միլիոն դոլար։ Շինարարության իրականացման ժամկետը նախատեսված է 6 տարի։
Քաջարանի թունելը դիտարկվում է որպես «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի առանցքային ենթակառուցվածքային օբյեկտներից մեկը, որը կոչված է բարելավելու տարածաշրջանի տրանսպորտային կապը և ուժեղացնելու երկրի տարանցիկ հնարավորությունները։

The new $394 million tunnel will halve the journey to the Iranian border and become a key link in the transport corridor
Construction of the 7.2 km Kajaran Tunnel has begun in the Syunik region of Armenia, which will become part of the strategic "North-South" highway. The project is being implemented jointly with Iranian contracting companies Tunel Sadd Ariana and Abad Rahan Pars International Group.
The tunnel is being built on the Agarak-Kajaran section and should significantly speed up traffic in the southern direction of the country. After the completion of the work, the travel time from the border with Iran to Kajaran will be reduced by approximately half and will be about 30 minutes.
The project cost is estimated at $394 million. Funding is provided by a $200 million loan from the Eurasian Fund for Stabilization and Development, as well as funds from the state budget of Armenia, which amount to about $194 million. The construction period is calculated for 6 years.
The Kajaran Tunnel is considered one of the key infrastructure facilities of the "North-South" corridor, designed to improve the transport connectivity of the region and strengthen the country's transit capabilities.