1,3 միլիարդ դրամ արժողությամբ էստակադա կկառուցվի Հայաստանում
Երևանի իշխանությունները պատրաստ են սկսել նոր էստակադայի կառուցումը Նորագավիթ համայնքում, սակայն 2026 թվականին աշխատանքները սկսելու համար անհրաժեշտ է հատկացնել մինչև 400 միլիոն դրամ։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է մոտ 1,3 միլիարդ դրամ։
Ապագա տրանսպորտային հանգույցը կմիացնի Արտաշատի խճուղին, որը «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային մայրուղու M2 հատվածի մաս է կազմում, H-8 ճանապարհի և Նորագավիթի 1-ին փողոցի հետ։ Ակնկալվում է, որ դա կբարելավի համայնքի տրանսպորտային հասանելիությունը և կբարձրացնի ճանապարհային ցանցի թողունակությունը։
Ինչպես հայտնել է Yerevan Urban Development PIU հիմնարկի ղեկավար Անետա Բաբայանը, մրցութային ընթացակարգերն արդեն ավարտվել են։ Որոշվել են այն կապալառուները, որոնք կզբաղվեն օբյեկտի կառուցմամբ և տեխնիկական հսկողությամբ։ Պայմանագրերից մեկն արդեն ստորագրվել է, երկրորդը գտնվում է ձևակերպման վերջնական փուլում։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ միջոցների հատկացումից և բոլոր համաձայնագրերի ստորագրումից անմիջապես հետո էստակադայի կառուցումը կկարողանա սկսվել առանց լրացուցիչ ուշացումների։

Эстакада за 1,3 млрд драмов появится в Армении
Власти Еревана готовы приступить к строительству новой эстакады в районе Норагавит, однако для начала работ в 2026 году необходимо выделить до 400 млн драмов. Общая стоимость проекта оценивается примерно в 1,3 млрд драмов.
Будущая транспортная развязка соединит Арташатское шоссе, являющееся частью международной автомагистрали М2 «Север–Юг», с дорогой Н-8 и 1-й улицей Норагавита. Ожидается, что это улучшит транспортную доступность района и повысит пропускную способность дорожной сети.
Как сообщила руководитель учреждения Yerevan Urban Development PIU Анета Бабаян, конкурсные процедуры уже завершены. Подрядчики, которые займутся строительством объекта и техническим надзором, определены. Один из контрактов уже подписан, второй находится на завершающем этапе оформления.
Мэр Еревана Тигран Авинян заявил, что сразу после выделения необходимых средств и подписания всех соглашений строительство эстакады сможет стартовать без дополнительных задержек.