Հայաստանում նախապատրաստվում է "կանաչ" ջրածնի արտադրության փորձնական ծրագիր
Կառավարությունը նոր տեխնոլոգիան դիտարկում է որպես ցածր ածխածնային էներգետիկային անցնելու երկարաժամկետ ծրագրի մաս
Հայաստանի իշխանությունները նախատեսում են գործարկել «կանաչ» ջրածնի արտադրության փորձնական ծրագիր։ Համապատասխան հանձնարարական է տվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում կայացած խորհրդակցության արդյունքներով, որը նվիրված էր այս ուղղության զարգացմանը և երկրի էներգետիկ համակարգի համար դրա հեռանկարների գնահատմանը։
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են Ներդրումային կոմիտեին կից մասնագիտացված խմբի աշխատանքի արդյունքները, ինչպես նաև BDO Advisory և CIVITTA խորհրդատվական ընկերությունների եզրակացությունները։ Փորձագետները դիտարկել են ջրածնի կիրառման հնարավոր ոլորտները, կարգավորող բազայի ձևավորման մոտեցումները և ոլորտի զարգացման սցենարները՝ կարճաժամկետից մինչև երկարաժամկետ։
Առանձին ուշադրություն է դարձվել էներգետիկայի ապաածխածնացման և արտանետումների նվազեցման հարցերին՝ «կանաչ» տաքսոնոմիային անցնելու շրջանակներում։ Խորհրդակցության արդյունքներով ընդգծվել է գիտական հանրության ներգրավմամբ և միջազգային փորձի կիրառմամբ փորձնական ծրագրի գործնական իրականացման անհրաժեշտությունը։ Կառավարությանը հանձնարարվել է պատրաստել մանրամասն զեկույց հետագա քայլերի վերաբերյալ։

В Армении готовят пилотный проект по производству «зелёного» водорода
Правительство рассматривает новую технологию как часть долгосрочного перехода к низкоуглеродной энергетике
Власти Армении планируют запустить пилотный проект по производству «зелёного» водорода. Соответствующее поручение дал премьер-министр Никол Пашинян по итогам совещания в правительстве, посвящённого развитию этого направления и оценке его перспектив для энергетической системы страны.
В ходе обсуждения были представлены результаты работы профильной группы при Инвестиционном комитете, а также выводы консалтинговых компаний BDO Advisory и CIVITTA. Эксперты рассмотрели возможные сферы применения водорода, подходы к формированию нормативной базы и сценарии развития отрасли — от краткосрочных до долгосрочных.
Отдельное внимание уделили вопросам декарбонизации энергетики и снижению выбросов в рамках перехода к «зелёной» таксономии. По итогам совещания подчёркнута необходимость практической реализации пилотного проекта с привлечением научного сообщества и использованием международного опыта. Правительству поручено подготовить детальный доклад о дальнейших шагах.