Հայաստանում բարեխիղճ բիզնեսը հարկայինից աջակցության հատուկ ռեժիմ կստանա
Խորհրդարանական տնտեսական հարցերի հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ հավանություն է տվել Հարկային օրենսգրքի փոփոխություններին, որոնք նախատեսում են աջակցության միջոցների ընդլայնում հարկային օրինակելի վարքագիծ ունեցող ընկերությունների համար։
Նման ձեռնարկությունների համար նախատեսվում է Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեի մասնագետների ամրագրում, ովքեր խորհրդատվական օգնություն կցուցաբերեն հարկման բարդ հարցերի շուրջ և կուղեկցեն հարկային մարմինների հետ փոխգործակցությունը։
Նաև այս կատեգորիայի բիզնեսի համար կնվազեցվի հարկային ստուգումների հավանականությունը. ռիսկերի գնահատման ժամանակ կկիրառվի 0,8 նվազեցնող գործակից, ինչը փաստացի նվազեցնում է ստուգման հավանականությունը մոտ 20%-ով։
Առանձին նախատեսված է «օրինակելի հարկատուի» կարգավիճակի պարզեցում. այն այլևս պարտադիր չի լինի հաստատել ամեն տարի։ Վկայականը կդառնա անժամկետ, սակայն կարող է չեղարկվել խախտումներ հայտնաբերելու դեպքում։

Парламентская комиссия по экономическим вопросам одобрила во втором чтении поправки в Налоговый кодекс, предусматривающие расширение мер поддержки для компаний с подтверждённым образцовым налоговым поведением.
Для таких предприятий планируется закрепление специалистов Комитета государственных доходов, которые будут оказывать консультационную помощь по сложным вопросам налогообложения и сопровождать взаимодействие с фискальными органами.
Также для этой категории бизнеса снизят вероятность налоговых проверок: при оценке рисков будет применяться понижающий коэффициент 0,8, что фактически уменьшает вероятность проверки примерно на 20%.
Отдельно предусмотрено упрощение статуса «образцового налогоплательщика» — его больше не потребуется подтверждать ежегодно. Сертификат станет бессрочным, однако может быть аннулирован в случае выявления нарушений.