Հայաստանում բարեխիղճ բիզնեսը հարկայինից աջակցության հատուկ ռեժիմ կստանա
Խորհրդարանական տնտեսական հարցերի հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ հավանություն է տվել Հարկային օրենսգրքի փոփոխություններին, որոնք նախատեսում են աջակցության միջոցների ընդլայնում հարկային օրինակելի վարքագիծ ունեցող ընկերությունների համար։
Նման ձեռնարկությունների համար նախատեսվում է Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեի մասնագետների ամրագրում, ովքեր խորհրդատվական օգնություն կցուցաբերեն հարկման բարդ հարցերի շուրջ և կուղեկցեն հարկային մարմինների հետ փոխգործակցությունը։
Նաև այս կատեգորիայի բիզնեսի համար կնվազեցվի հարկային ստուգումների հավանականությունը. ռիսկերի գնահատման ժամանակ կկիրառվի 0,8 նվազեցնող գործակից, ինչը փաստացի նվազեցնում է ստուգման հավանականությունը մոտ 20%-ով։
Առանձին նախատեսված է «օրինակելի հարկատուի» կարգավիճակի պարզեցում. այն այլևս պարտադիր չի լինի հաստատել ամեն տարի։ Վկայականը կդառնա անժամկետ, սակայն կարող է չեղարկվել խախտումներ հայտնաբերելու դեպքում։

The Parliamentary Committee on Economic Affairs approved in the second reading amendments to the Tax Code, providing for the expansion of support measures for companies with proven exemplary tax behavior.
For such enterprises, it is planned to assign specialists from the State Revenue Committee who will provide consulting assistance on complex tax issues and accompany interaction with fiscal authorities.
Also, for this category of business, the likelihood of tax audits will be reduced: when assessing risks, a reduction factor of 0.8 will be applied, which actually reduces the probability of an audit by approximately 20%.
Separately, the simplification of the "exemplary taxpayer" status is provided for – it will no longer need to be confirmed annually. The certificate will become indefinite, but may be annulled if violations are detected.