Եվրամիությունը մտադիր է ուժեղացնել Հայաստանին աջակցությունը ԵՄ երկրներ արտահանումն ընդլայնելու գործում։ Ինչպես հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը, երկիր կուղարկվի փորձագետների խումբ՝ եվրոպական շուկա մուտք գործելու համար։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը շուտով կստանա լրացուցիչ 18 մլն եվրո։ Միջոցները կարող են ուղղվել Արտահանման խթանման գործակալություն ստեղծելուն։ Այս տրանշն ավարտում է 52 մլն դոլարի աջակցության փաթեթը։
Քննարկվում են ինքնավար առևտրային միջոցառումներ, որոնք թույլ կտան ազատականացնել Հայաստանի արտահանման մինչև 80%-ը ԵՄ։ «Այսպիսով, ձեր առևտրի 80%-ը մեզ հետ այժմ չի ենթարկվի մաքսատուրքերի», – նշել է ֆոն դեր Լյայենը։
Սա թույլ կտա վերաուղղել մատակարարումները ռուսական ուղղությունից դեպի ԵՄ միասնական շուկա, որն ընդգրկում է 450 մլն սպառող։ Հայաստանի գյուղատնտեսական արտադրանքի գրեթե 99%-ը, ինչպես նաև խմիչքների և ալկոհոլային արտադրանքի ավելի քան 90%-ը մուտք կստանան եվրոպական շուկա։

ЕС открывает рынок на 450 млн: Армению ждёт экспортный рывок без пошлин для 80%
Евросоюз намерен усилить поддержку Армении в расширении экспорта в страны ЕС. Как заявила глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, в страну направят группу экспертов для выхода на европейский рынок.
По её словам, Армения вскоре получит дополнительные 18 млн евро. Средства могут быть направлены на создание Агентства по стимулированию экспорта. Этот транш завершает пакет поддержки на 52 млн долларов.
Рассматриваются автономные торговые меры, которые позволят либерализовать до 80% армянского экспорта в ЕС. «Таким образом, 80% вашей торговли с нами теперь не будут облагаться пошлинами», — отметила фон дер Ляйен.
Это позволит перенаправить поставки с российского направления на единый рынок ЕС, охватывающий 450 млн потребителей. Почти 99% сельхозпродукции Армении, а также свыше 90% напитков и алкогольной продукции получат доступ к европейскому рынку.