TRIPP-ը կմնա EAEU-ի շրջանակներում. Yerevan-ը շեշտադրումներ է արել ԱՄՆ-ի հետ տարանցիկ ծրագրի վերաբերյալ
Armenia-ն հաստատում է ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության գործող ձևաչափը, սակայն ընդգծում է, որ մաքսային կանոնները կլինեն միասնական Եվրասիական միության նորմերի հետ
TRIPP ծրագիրը ներկայումս իրականացվում է բացառապես Armenia-ԱՄՆ ձևաչափով և գտնվում է գործնական իրականացման փուլում, հայտարարել է Armenia-ի արտաքին գործերի փոխնախարար Mnatsakan Safaryan-ը՝ մեկնաբանելով Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցչի խոսքերը Moscow-ի մասնակցության հնարավոր օգուտների մասին։
Նա նշել է, որ համաձայնագիրն արդեն ստորագրված է և մոտ ապագայում վերանայման ենթակա չէ։ Միաժամանակ, դիվանագետը հրաժարվել է քննարկել ապագայում ձևաչափի ընդլայնման հնարավոր սցենարները՝ ընդգծելով, որ «այժմ հեռանկարների մասին խոսելը վաղաժամ է»։
Առանձին Safaryan-ը նշել է, որ Armenia-ն մնում է EAEU-ի անդամ, ինչը նշանակում է, որ բոլոր տարանցիկ և մաքսային ընթացակարգերը շարունակում են կարգավորվել միության նորմերով։ Նրա խոսքով՝ դա ավտոմատ կերպով տարածվում է նաև TRIPP-ի վրա։ «EAEU-ի մաքսային կարգավորումն իրականացվում է մեր մարմինների կողմից, ուստի այստեղ խնդիրներ չկան», – հայտարարել է նա։
Այսպիսով, ծրագիրը կզարգանա ԱՄՆ-ի հետ գործող երկկողմ ձևաչափով, սակայն EAEU-ի տնտեսական տարածքի ընդհանուր կանոնների շրջանակներում, ինչը ենթադրում է զուգահեռ փոխգործակցություն գոյություն ունեցող կարգավորիչների և ենթակառուցվածքների հետ։

TRIPP останется в рамках ЕАЭС: Ереван расставил акценты по транзитному проекту с США
Армения подтверждает действующий формат сотрудничества с США, но подчёркивает, что таможенные правила будут едиными с нормами Евразийского союза
Проект TRIPP на данный момент реализуется исключительно в формате Армения–США и находится на стадии практического выполнения, заявил заместитель главы МИД Армении Мнацакан Сафарян, комментируя слова представителя российского внешнеполитического ведомства о возможных выгодах участия Москвы.
Он отметил, что соглашение уже подписано и пересмотру в ближайшее время не подлежит. При этом дипломат отказался обсуждать возможные сценарии расширения формата в будущем, подчеркнув, что «сейчас говорить о перспективах преждевременно».
Отдельно Сафарян указал, что Армения остаётся членом ЕАЭС, а значит все транзитные и таможенные процедуры продолжают регулироваться нормами союза. По его словам, это автоматически распространяется и на TRIPP. «Таможенное регулирование ЕАЭС осуществляется нашими органами, поэтому проблем здесь нет», — заявил он.
Таким образом, проект будет развиваться в действующем двустороннем формате с США, но в рамках общих правил экономического пространства ЕАЭС, что предполагает параллельное взаимодействие с существующими регуляторами и инфраструктурой.