TRIPP-ը կմնա EAEU-ի շրջանակներում. Yerevan-ը շեշտադրումներ է արել ԱՄՆ-ի հետ տարանցիկ ծրագրի վերաբերյալ
Armenia-ն հաստատում է ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության գործող ձևաչափը, սակայն ընդգծում է, որ մաքսային կանոնները կլինեն միասնական Եվրասիական միության նորմերի հետ
TRIPP ծրագիրը ներկայումս իրականացվում է բացառապես Armenia-ԱՄՆ ձևաչափով և գտնվում է գործնական իրականացման փուլում, հայտարարել է Armenia-ի արտաքին գործերի փոխնախարար Mnatsakan Safaryan-ը՝ մեկնաբանելով Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցչի խոսքերը Moscow-ի մասնակցության հնարավոր օգուտների մասին։
Նա նշել է, որ համաձայնագիրն արդեն ստորագրված է և մոտ ապագայում վերանայման ենթակա չէ։ Միաժամանակ, դիվանագետը հրաժարվել է քննարկել ապագայում ձևաչափի ընդլայնման հնարավոր սցենարները՝ ընդգծելով, որ «այժմ հեռանկարների մասին խոսելը վաղաժամ է»։
Առանձին Safaryan-ը նշել է, որ Armenia-ն մնում է EAEU-ի անդամ, ինչը նշանակում է, որ բոլոր տարանցիկ և մաքսային ընթացակարգերը շարունակում են կարգավորվել միության նորմերով։ Նրա խոսքով՝ դա ավտոմատ կերպով տարածվում է նաև TRIPP-ի վրա։ «EAEU-ի մաքսային կարգավորումն իրականացվում է մեր մարմինների կողմից, ուստի այստեղ խնդիրներ չկան», – հայտարարել է նա։
Այսպիսով, ծրագիրը կզարգանա ԱՄՆ-ի հետ գործող երկկողմ ձևաչափով, սակայն EAEU-ի տնտեսական տարածքի ընդհանուր կանոնների շրջանակներում, ինչը ենթադրում է զուգահեռ փոխգործակցություն գոյություն ունեցող կարգավորիչների և ենթակառուցվածքների հետ։

TRIPP to remain within EAEU framework: Yerevan clarifies transit project with US
Armenia confirms the current format of cooperation with the US, but emphasizes that customs rules will be consistent with the norms of the Eurasian Union
The TRIPP project is currently being implemented exclusively in the Armenia-US format and is at the stage of practical execution, stated Armenian Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan, commenting on the words of a representative of the Russian foreign policy department about the possible benefits of Moscow's participation.
He noted that the agreement has already been signed and is not subject to revision in the near future. At the same time, the diplomat refused to discuss possible scenarios for expanding the format in the future, emphasizing that "it is premature to talk about prospects now."
Separately, Safaryan pointed out that Armenia remains a member of the EAEU, which means that all transit and customs procedures continue to be regulated by the union's norms. According to him, this automatically applies to TRIPP as well. "The EAEU customs regulation is carried out by our authorities, so there are no problems here," he stated.
Thus, the project will develop in the current bilateral format with the US, but within the general rules of the EAEU economic space, which implies parallel interaction with existing regulators and infrastructure.