Armenia-ում բնակչության համար գազի սակագները սառեցված են
Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) որոշում է կայացրել բնակչության համար բնական գազի սակագները թողնել անփոփոխ։ Նոր պարամետրերն ուժի մեջ կմտնեն 2026 թվականի օգոստոսի 1-ից։
Գերատեսչությունից պարզաբանել են, որ պլանային վերանայման շրջանակներում թարմացվել են գազի փոխադրման, բաշխման ծառայությունների և «Gazprom Armenia» ՓԲԸ գազամատակարարման համակարգի օպերատորի աշխատանքի հաշվարկները։ Ընդ որում, հաշվի են առնվել ինչպես բարձրացնող, այնպես էլ իջեցնող գործոնները, որոնք ազդում են վերջնական արժեքի վրա։
Չնայած սակագների կառուցվածքի ճշգրտումներին, բնակչության համար վճարումների վերջնական գումարը չի փոխվի։ ՀԾԿՀ-ից ընդգծել են, որ սոցիալական բեռը կմնա կայուն։
Ավելի վաղ լրատվամիջոցներում քննարկվում էին Armenia-ի համար ռուսական գազի գների հնարավոր վերանայման մասին լուրերը, սակայն պաշտոնատար անձինք բազմիցս նշել են, որ գործում են երկարաժամկետ պայմանագրեր, որոնք բացառում են արժեքի կտրուկ փոփոխությունները։

The Public Services Regulatory Commission of Armenia (PSRC) decided to keep natural gas tariffs for household subscribers unchanged. The new parameters will come into force on August 1, 2026.
The agency clarified that within the framework of the planned review, calculations for gas transportation, distribution services, and the operation of the gas supply system operator Gazprom-Armenia CJSC were updated. Both upward and downward factors affecting the final cost were taken into account.
Despite adjustments in the tariff structure, the total amount in utility bills for the population will not change. The PSRC emphasized that the social burden will remain stable.
Earlier, media discussed rumors about a possible revision of prices for Russian gas for Armenia, but officials repeatedly noted that long-term contracts are in effect, precluding sharp changes in cost.