2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին Հայաստան ֆիզիկական անձանց օգտին դրամական փոխանցումների զուտ ներհոսքը երկրի բանկային համակարգի միջոցով հասել է 1,08 միլիարդ դոլարի, ինչպես հետևում է Կենտրոնական բանկի տվյալներից։ Մեկ տարի առաջ նույն ժամանակահատվածում ցուցանիշը կազմել է 511,7 միլիոն դոլար, ինչը նշանակում է ավելի քան 2,1 անգամ աճ։
Միայն մայիսին զուտ ներհոսքը կազմել է 356,8 միլիոն դոլար՝ նախորդ տարվա 238,3 միլիոն դոլարի դիմաց։ Ընդհանուր առմամբ, հինգ ամսվա ընթացքում մուտքային փոխանցումների ընդհանուր ծավալը հասել է 2,81 միլիարդ դոլարի՝ 2025 թվականի 2,3 միլիարդի դիմաց։
Հիմնական աղբյուրները մնում են Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ը։ Հաշվետու ժամանակահատվածում Ռուսաստանից ստացվել է 1,87 միլիարդ դոլար, ԱՄՆ-ից՝ 334,1 միլիոն դոլար։ Նույն երկրները առաջատար դիրքեր էին զբաղեցնում նաև մեկ տարի առաջ, երբ ծավալները կազմում էին համապատասխանաբար 1,51 միլիարդ և 266,3 միլիոն դոլար։
Միաժամանակ, Հայաստանից արտերկիր դրամական միջոցների արտահոսքը նվազել է և կազմել 1,73 միլիարդ դոլար՝ նախորդ տարվա 1,79 միլիարդի դիմաց։ Ելքային փոխանցումների հիմնական ուղղություններն են ԱՄՆ-ը (281,9 միլիոն դոլար) և ԱՄԷ-ն (244 միլիոն դոլար), մինչդեռ 2025 թվականին առաջատարներն էին Շվեյցարիան և ԱՄԷ-ն։

Transfers to Armenia Sharply Increased: Inflow of Money from Abroad More Than Doubled
The Central Bank records an increase in cross-border transfers amid stronger inflows from Russia and the USA
The net inflow of remittances to individuals in Armenia through the country's banking system in January–May 2026 reached $1.08 billion, according to data from the Central Bank. A year earlier, for the same period, the figure was $511.7 million, which means an increase of more than 2.1 times.
In May alone, the net inflow amounted to $356.8 million against $238.3 million a year earlier. Overall, the total volume of incoming transfers for five months reached $2.81 billion against $2.3 billion in 2025.
The key sources remain Russia and the USA. From Russia, $1.87 billion was received during the reporting period, and from the USA — $334.1 million. These same countries held leading positions a year earlier, when volumes were $1.51 billion and $266.3 million, respectively.
The outflow of funds from Armenia abroad, meanwhile, decreased and amounted to $1.73 billion against $1.79 billion a year earlier. The main destinations for outgoing transfers are the USA ($281.9 million) and the UAE ($244 million), whereas in 2025, Switzerland and the UAE were leading.