Armavir մարզում շարունակվում է Armenia-ի երկրորդ COAF SMART Center-ի կառուցումը։ Այժմ հարթակում սկսվել է աշխատանքների կարևորագույն փուլը՝ ապագա կրթական համալիրի բետոնե հիմքի լցումը։
Նոր կենտրոնը կդառնա «Children of Armenia» (COAF) հիմնադրամի երկրորդ խոշոր նախագիծը Lori-ի SMART Center-ից հետո։ Այստեղ գյուղական երեխաները և դեռահասները կկարողանան անվճար սովորել տեխնոլոգիաների, արվեստի, ձեռնարկատիրության և գյուղատնտեսության ոլորտի ծրագրերով։
Միաժամանակ, համալսարանական քաղաքի տարածքում սկսվել է արևային էլեկտրակայանի տեղադրումը։ Արևային վահանակները կտեղադրվեն բաց ավտոկայանատեղիի վրա. դրանք էլեկտրաէներգիա կարտադրեն և միաժամանակ կծառայեն որպես ավտոմեքենաների համար նախատեսված ծածկ։
Armavir-ի համալիրը կներառի ոչ միայն SMART Center-ը։ 2024 թվականին այստեղ արդեն բացվել է COAF Youredjian Child and Family Center-ը, որտեղ գործում են վաղ զարգացման ծրագրեր, ինչպես նաև սոցիալական աջակցության մասնագետներ, լոգոպեդներ և մանկական հոգեբաններ։ Բացի այդ, ապագայում համալսարանական քաղաքի տարածքում նախատեսվում է բացել ագրոտեխնոլոգիական դպրոց՝ ֆերմերներին աշխատանքի ժամանակակից մեթոդներ սովորեցնելու համար։
Armavir SMART Center-ի կառուցումը նախատեսվում է ավարտել 2028 թվականին։ COAF-ի ևս երկու նմանատիպ կենտրոններ մշակման փուլում են՝ Syunik մարզի Goris-ում և Kapan-ում։

В Армавирском марзе продолжается строительство второго в Армении COAF SMART Center. Сейчас на площадке начался важнейший этап работ — заливка бетонного фундамента будущего образовательного комплекса.
Новый центр станет вторым крупным проектом фонда «Дети Армении» (COAF) после SMART Center в Лори. Здесь сельские дети и подростки смогут бесплатно заниматься по программам в области технологий, искусства, предпринимательства и сельского хозяйства.
Одновременно на территории кампуса началась установка солнечной электростанции. Солнечные панели разместят над открытой парковкой: они будут вырабатывать электроэнергию и одновременно выполнять функцию навеса для автомобилей.
Комплекс в Армавире будет включать не только SMART Center. В 2024 году здесь уже открылся COAF Youredjian Child and Family Center, где работают программы раннего развития, а также специалисты по социальной поддержке, логопеды и детские психологи. Кроме того, в будущем на территории кампуса планируется открыть агротехнологическую школу для обучения фермеров современным методам работы.
Завершить строительство Armavir SMART Center планируется в 2028 году. Еще два подобных центра COAF находятся на стадии разработки — в Горисе и Капане Сюникской области.