Armavir մարզում շարունակվում է Armenia-ի երկրորդ COAF SMART Center-ի կառուցումը։ Այժմ հարթակում սկսվել է աշխատանքների կարևորագույն փուլը՝ ապագա կրթական համալիրի բետոնե հիմքի լցումը։
Նոր կենտրոնը կդառնա «Children of Armenia» (COAF) հիմնադրամի երկրորդ խոշոր նախագիծը Lori-ի SMART Center-ից հետո։ Այստեղ գյուղական երեխաները և դեռահասները կկարողանան անվճար սովորել տեխնոլոգիաների, արվեստի, ձեռնարկատիրության և գյուղատնտեսության ոլորտի ծրագրերով։
Միաժամանակ, համալսարանական քաղաքի տարածքում սկսվել է արևային էլեկտրակայանի տեղադրումը։ Արևային վահանակները կտեղադրվեն բաց ավտոկայանատեղիի վրա. դրանք էլեկտրաէներգիա կարտադրեն և միաժամանակ կծառայեն որպես ավտոմեքենաների համար նախատեսված ծածկ։
Armavir-ի համալիրը կներառի ոչ միայն SMART Center-ը։ 2024 թվականին այստեղ արդեն բացվել է COAF Youredjian Child and Family Center-ը, որտեղ գործում են վաղ զարգացման ծրագրեր, ինչպես նաև սոցիալական աջակցության մասնագետներ, լոգոպեդներ և մանկական հոգեբաններ։ Բացի այդ, ապագայում համալսարանական քաղաքի տարածքում նախատեսվում է բացել ագրոտեխնոլոգիական դպրոց՝ ֆերմերներին աշխատանքի ժամանակակից մեթոդներ սովորեցնելու համար։
Armavir SMART Center-ի կառուցումը նախատեսվում է ավարտել 2028 թվականին։ COAF-ի ևս երկու նմանատիպ կենտրոններ մշակման փուլում են՝ Syunik մարզի Goris-ում և Kapan-ում։

Construction of Armenia's second COAF SMART Center continues in Armavir Province. The most important stage of work has now begun on the site – pouring the concrete foundation for the future educational complex.
The new center will be the second major project of the Children of Armenia Fund (COAF) after the SMART Center in Lori. Here, rural children and teenagers will be able to study technology, art, entrepreneurship, and agriculture programs for free.
At the same time, the installation of a solar power plant has begun on the campus. Solar panels will be placed above the open parking lot: they will generate electricity and simultaneously serve as a canopy for cars.
The complex in Armavir will include not only the SMART Center. In 2024, the COAF Youredjian Child and Family Center already opened here, offering early development programs, as well as social support specialists, speech therapists, and child psychologists. In addition, an agrotechnological school is planned to open on the campus in the future to train farmers in modern work methods.
The construction of the Armavir SMART Center is planned to be completed in 2028. Two more similar COAF centers are under development – in Goris and Kapan of Syunik Province.