Նիդերլանդներում սկսել են տպել Հայաստանի համար նոր սերնդի կենսաչափական անձնագրեր
Նիդերլանդներում մեկնարկել է Հայաստանի համար նոր սերնդի կենսաչափական անձնագրերի զանգվածային արտադրությունը։ Գործընթացի խորհրդանշական մեկնարկը տեղի է ունեցել Հաարլեմ քաղաքում ֆրանսիական IN Groupe ընկերության ձեռնարկությունում, որտեղ Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը սկիզբ է դրել տպագրությանը՝ սեղմելով գործարկման կոճակը։
Նոր կենսաչափական ID քարտերի առաջին խմբաքանակներն արդեն առաքվել են Հայաստան։ Մոտ ապագայում երկիր կմտնեն նաև նոր անձնագրերի առաջին խմբաքանակները։
Ինչպես հայտնել են ՆԳՆ-ից, նոր սերնդի փաստաթղթերի տրամադրումը կսկսվի արդեն այս աշնանը։ Դրանք հնարավոր կլինի ստանալ ոչ միայն Երևանում, այլև նոր գրասենյակներում, որոնք կբացվեն երկրի տարբեր մարզերում։ Ժամանակակից կենսաչափական փաստաթղթերին անցումը թույլ կտա բարձրացնել կեղծիքներից պաշտպանության մակարդակը, արագացնել անձի նույնականացումը և պարզեցնել էլեկտրոնային պետական ծառայությունների օգտագործումը, ինչպես նաև անձնագրային հսկողության անցումը արտերկրում։

В Нидерландах стартовало массовое производство биометрических паспортов нового поколения для Армении. Символический запуск процесса состоялся на предприятии французской компании IN Groupe в городе Харлем, где министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян дала старт печати, нажав кнопку запуска.
Первые партии новых биометрических ID-карт уже доставлены в Армению. В ближайшее время в страну поступят и первые партии новых паспортов.
Как сообщили в МВД, выдача документов нового поколения начнется уже этой осенью. Получить их можно будет не только в Ереване, но и в новых офисах, которые откроются в различных регионах страны. Переход на современные биометрические документы позволит повысить уровень защиты от подделок, ускорить идентификацию личности и упростить использование электронных государственных сервисов, а также прохождение паспортного контроля за рубежом.