Արհեստական ինտելեկտը դառնում է ոչ միայն տեխնոլոգիական բեկում, այլև նոր բնապահպանական մարտահրավեր։ «Բնություն և մարդիկ» ռուսական հիմնադրամի փորձագետների կողմից Ֆուդան համալսարանի (Չինաստան) և Pahle India Foundation-ի (Հնդկաստան) հետ համատեղ պատրաստված «White Paper on: AI and Environment» միջազգային զեկույցը ցույց է տվել AI-ի ազդեցության մասշտաբները շրջակա միջավայրի վրա։
Ինչպես հայտնել է Հայհիդրոմետկենտրոնի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը, 2025 թվականին արհեստական ինտելեկտի համակարգերի աշխատանքի հետ կապված ածխաթթու գազի արտանետումները կազմել են 32,6-ից մինչև 79,7 միլիոն տոննա։ Այս ծավալը համեմատելի է Նյու Յորքի նման մեգապոլիսի տարեկան արտանետումների հետ։
Մեկ այլ լուրջ խնդիր է դարձել ջրի սպառումը։ 2025 թվականին AI կենտրոնների սերվերների հովացման համար պահանջվել է 312-ից մինչև 765 միլիարդ լիտր քաղցրահամ ջուր՝ մոտավորապես այնքան, որքան մարդկությունը տարեկան խմում է շշալցված ջրի տեսքով։
Փորձագետները զգուշացնում են, որ մինչև 2027 թվականը AI-ով տվյալների կենտրոնների ջրի սպառումը կարող է հասնել Միացյալ Թագավորության տարեկան սպառման գրեթե կեսի մակարդակին։ Ընդ որում, շատ խոշոր հաշվողական համալիրներ տեղակայված են այն շրջաններում, որտեղ արդեն նկատվում է քաղցրահամ ջրի պակաս՝ մեծացնելով բեռը տեղական ռեսուրսների վրա։

AI drinks billions of liters of water and emits tens of millions of tons of CO₂: neural networks become an environmental threat
The rapid growth of artificial intelligence creates a significant burden on the planet's energy and water resources.
Artificial intelligence is becoming not only a technological breakthrough but also a new environmental challenge. The international White Paper on: AI and Environment, prepared by experts from the Russian "Priroda i lyudi" Foundation in cooperation with Fudan University (China) and Pahle India Foundation (India), revealed the scale of AI's impact on the environment.
According to Levon Azizyan, Director of Armhydrometcenter, in 2025, carbon dioxide emissions associated with the operation of artificial intelligence systems ranged from 32.6 to 79.7 million tons. This volume is comparable to the annual emissions of a metropolis like New York.
Another serious problem is water consumption. Cooling AI data center servers in 2025 required 312 to 765 billion liters of fresh water — roughly the same amount humanity drinks annually in bottled water.
Experts warn that by 2027, water consumption by AI-powered data centers could rise to nearly half of the UK's annual consumption. Moreover, many large computing complexes are located in regions already experiencing fresh water shortages, increasing the burden on local resources.