Արհեստական ինտելեկտը դառնում է ոչ միայն տեխնոլոգիական բեկում, այլև նոր բնապահպանական մարտահրավեր։ «Բնություն և մարդիկ» ռուսական հիմնադրամի փորձագետների կողմից Ֆուդան համալսարանի (Չինաստան) և Pahle India Foundation-ի (Հնդկաստան) հետ համատեղ պատրաստված «White Paper on: AI and Environment» միջազգային զեկույցը ցույց է տվել AI-ի ազդեցության մասշտաբները շրջակա միջավայրի վրա։
Ինչպես հայտնել է Հայհիդրոմետկենտրոնի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը, 2025 թվականին արհեստական ինտելեկտի համակարգերի աշխատանքի հետ կապված ածխաթթու գազի արտանետումները կազմել են 32,6-ից մինչև 79,7 միլիոն տոննա։ Այս ծավալը համեմատելի է Նյու Յորքի նման մեգապոլիսի տարեկան արտանետումների հետ։
Մեկ այլ լուրջ խնդիր է դարձել ջրի սպառումը։ 2025 թվականին AI կենտրոնների սերվերների հովացման համար պահանջվել է 312-ից մինչև 765 միլիարդ լիտր քաղցրահամ ջուր՝ մոտավորապես այնքան, որքան մարդկությունը տարեկան խմում է շշալցված ջրի տեսքով։
Փորձագետները զգուշացնում են, որ մինչև 2027 թվականը AI-ով տվյալների կենտրոնների ջրի սպառումը կարող է հասնել Միացյալ Թագավորության տարեկան սպառման գրեթե կեսի մակարդակին։ Ընդ որում, շատ խոշոր հաշվողական համալիրներ տեղակայված են այն շրջաններում, որտեղ արդեն նկատվում է քաղցրահամ ջրի պակաս՝ մեծացնելով բեռը տեղական ռեսուրսների վրա։

Искусственный интеллект становится не только технологическим прорывом, но и новым экологическим вызовом. Международный доклад White Paper on: AI and Environment, подготовленный экспертами российского фонда «Природа и люди» совместно с Университетом Фудань (Китай) и Pahle India Foundation (Индия), показал масштаб воздействия ИИ на окружающую среду.
Как сообщил директор Армгидрометцентра Левон Азизян, в 2025 году выбросы углекислого газа, связанные с работой систем искусственного интеллекта, составили от 32,6 до 79,7 млн тонн. Этот объем сопоставим с годовыми выбросами такого мегаполиса, как Нью-Йорк.
Еще одной серьезной проблемой стало потребление воды. Для охлаждения серверов ИИ-центров в 2025 году потребовалось от 312 до 765 млрд литров пресной воды — примерно столько же, сколько человечество ежегодно выпивает в виде бутилированной воды.
Эксперты предупреждают, что к 2027 году потребление воды дата-центрами с ИИ может вырасти до уровня почти половины годового потребления Великобритании. При этом многие крупные вычислительные комплексы размещаются в регионах, где уже наблюдается дефицит пресной воды, усиливая нагрузку на местные ресурсы.