Viva-ն ճանաչվել է Հայաստանի ամենաարագ բջջային ցանցը. ներբեռնման արագությունը գերազանցել է 100 Մբիթ/վ-ը
Ookla-ն օպերատորին անվանել է առաջատար 2026 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով՝ վերլուծելով գրեթե 150 հազար իրական օգտատերերի թեստեր։
Բջջային օպերատոր Viva-ն միջազգային ճանաչում է ստացել իր ցանցի որակի համար. ընկերությունը դարձել է Ookla Speedtest Awards մրցանակի դափնեկիր՝ որպես Հայաստանի ամենաարագ բջջային ցանց 2026 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով։
Speedtest Intelligence-ի տվյալներով՝ Viva-ն երկրի օպերատորների շրջանում զբաղեցրել է առաջին տեղը՝ հավաքելով Speed Score 64,59։ Օպերատորի ցանցում ներբեռնման միջին արագությունը կազմել է 101,44 Մբիթ/վ, իսկ տվյալների փոխանցման արագությունը՝ 21,99 Մբիթ/վ։
Վարկանիշը ձևավորվել է ավելի քան 147 648 թեստերի հիման վրա, որոնք օգտատերերն ինքնուրույն անցկացրել են Հայաստանի ողջ տարածքում Speedtest® ծառայության և Ookla բջջային հավելվածների միջոցով։ Այս մոտեցումը թույլ է տալիս գնահատել ոչ թե լաբորատոր ցուցանիշները, այլ կապի իրական որակը, որին բաժանորդները բախվում են առօրյա օգտագործման ընթացքում։
Ookla-ի ղեկավար Սթիվեն Բայը նշել է, որ մրցանակը արտացոլում է Viva-ի կարողությունը ներդրումներ կատարել ենթակառուցվածքների զարգացման և թվային ծառայությունների որակի բարձրացման գործում։ Նրա խոսքով՝ թեստավորման արդյունքները հաստատում են օպերատորի աշխատանքի արդյունավետությունը և նրա ներդրումը Հայաստանում բջջային կապի զարգացման գործում։

Mobile operator Viva has received international recognition for the quality of its network – the company won the Ookla Speedtest Awards as the fastest mobile network in Armenia based on the results of the first half of 2026.
According to Speedtest Intelligence data, Viva ranked first among the country's operators, scoring a Speed Score of 64.59. The average download speed on the operator's network was 101.44 Mbps, and the upload speed was 21.99 Mbps.
The rating was formed based on more than 147,648 tests that users independently conducted throughout Armenia via the Speedtest® service and Ookla mobile applications. This approach allows for evaluating not laboratory indicators, but the real quality of communication that subscribers encounter in everyday use.
Ookla CEO Stephen Bye noted that the award reflects Viva's ability to invest in infrastructure development and improve the quality of digital services. According to him, the test results confirm the effectiveness of the operator's work and its contribution to the development of mobile communications in Armenia.