Արևային էլեկտրակայան է հայտնվել Շենավանում
Հայաստանի Լոռու մարզի Շենավան գյուղում գործարկվել է 10 կՎտ հզորությամբ նոր արևային ֆոտովոլտային կայան։ Ծրագիրն իրականացվել է SunChild բնապահպանական կազմակերպության կողմից՝ Ucom հեռահաղորդակցական ընկերության աջակցությամբ և ուղղված է տեղական համայնքի էներգետիկ ծախսերի կրճատմանը։
Արտադրվող արևային էներգիան կօգտագործվի մանկապարտեզի և մարզադպրոցի կարիքները հոգալու համար։ Էլեկտրաէներգիայի վճարման համար նախկինում ծախսվող միջոցների խնայողության շնորհիվ իշխանությունները կկարողանան լրացուցիչ ռեսուրսներ ուղղել ձմռանը հաստատությունների ջեռուցմանը։
Նոր կայանը թույլ կտա սոցիալական օբյեկտներն ավելի էներգաանկախ դարձնել, ինչպես նաև երեխաների և դեռահասների համար ստեղծել ուսման և սպորտով զբաղվելու ավելի հարմարավետ պայմաններ։
Ucom-ում նշել են, որ կանաչ տեխնոլոգիաների զարգացումը ընկերության երկարաժամկետ ռազմավարության մի մասն է։ SunChild-ի ներկայացուցիչների կարծիքով՝ նմանատիպ ծրագրերը ոչ միայն բնապահպանական նշանակություն ունեն, այլև օգնում են Հայաստանի մարզերին կրճատել ծախսերը, ամրապնդել էներգետիկ կայունությունը և ստեղծել ավելի բարենպաստ պայմաններ տեղի բնակիչների համար։

В селе Шенаван Лорийской области Армении запущена новая солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 10 кВт. Проект реализован экологической организацией SunChild при поддержке телекоммуникационной компании Ucom и направлен на снижение энергетических расходов местной общины.
Вырабатываемая солнечная энергия будет использоваться для обеспечения потребностей детского сада и спортивной школы. Благодаря экономии средств, которые ранее уходили на оплату электроэнергии, власти смогут направлять дополнительные ресурсы на отопление учреждений в зимний период.
Новая станция позволит сделать социальные объекты более энергонезависимыми, а также создать для детей и подростков более комфортные условия обучения и занятий спортом.
В Ucom отметили, что развитие зеленых технологий является частью долгосрочной стратегии компании. По мнению представителей SunChild, подобные проекты имеют не только экологическое значение, но и помогают регионам Армении снижать расходы, укреплять энергетическую устойчивость и создавать более благоприятные условия для местных жителей.