World Bank-ը զգուշացրել է Armenia-ին Russia-ի կողմից սահմանափակումների հնարավոր հետևանքների մասին
Փորձագետները կարծում են, որ Armenian արտադրանքի ներմուծման արգելքի ընդլայնումը կարող է ազդել ոչ միայն արտահանման, այլև տնտեսական աճի, գների և բնակչության կենսամակարդակի վրա։
World Bank-ը հայտարարել է, որ Russia-ի կողմից Armenian գյուղատնտեսական և սննդամթերքի մատակարարումների սահմանափակումները ռիսկեր են ստեղծում Armenia-ի տնտեսության համար։ Այս մասին ասվում է Armenia Monthly Economic Update 2026 հուլիսյան զեկույցում։
Կազմակերպության գնահատմամբ՝ չնայած այն հանգամանքին, որ երկրի տնտեսությունը դեռևս ցույց է տալիս ակնկալիքներից ավելի լավ արդյունքներ, Russian սահմանափակումների հետագա ընդլայնումը՝ առանց փոխհատուցող միջոցների, կարող է բացասաբար անդրադառնալ ոչ միայն արտաքին առևտրի, այլև տնտեսական աճի տեմպերի, գների մակարդակի և սոցիալական իրավիճակի վրա։
World Bank-ում հիշեցրել են, որ ապրիլի վերջից Russia-ն աստիճանաբար ընդլայնում է Armenian մի շարք ապրանքների ներմուծման արգելքը։ Ի պատասխան՝ Armenia-ի կառավարությունը գործարկել է արտահանողներին աջակցելու ծրագիր, որը նախատեսում է փոխհատուցել տրանսպորտային և մաքսային ծախսերը՝ այլընտրանքային շուկաներ, ներառյալ European Union-ի երկրներ, արտադրանք մատակարարելիս։
Փորձագետները նշում են, որ իրավիճակի հետագա զարգացումը կախված կլինի սահմանափակումների տևողությունից և արտահանման նոր ուղղություններ վերակողմնորոշման միջոցառումների արդյունավետությունից։

World Bank warns Armenia of potential consequences of Russian restrictions
Experts believe that the expansion of the ban on Armenian product imports could affect not only exports, but also economic growth, prices, and living standards.
The World Bank has stated that Russia's restrictions on the supply of Armenian agricultural and food products pose risks to Armenia's economy. This is according to the June Armenia Monthly Economic Update 2026.
According to the organization's assessment, despite the country's economy currently performing better than expected, further expansion of Russian restrictions without compensatory measures could negatively impact not only foreign trade, but also economic growth rates, price levels, and the social situation.
The World Bank recalled that since late April, Russia has been gradually expanding the ban on imports of a number of Armenian goods. In response, the Armenian government launched an exporter support program, providing compensation for transport and customs costs when supplying products to alternative markets, including European Union countries.
Experts note that the further development of the situation will depend on the duration of the restrictions and the effectiveness of measures to reorient exports to new destinations.