World Bank-ը զգուշացրել է Armenia-ին Russia-ի կողմից սահմանափակումների հնարավոր հետևանքների մասին
Փորձագետները կարծում են, որ Armenian արտադրանքի ներմուծման արգելքի ընդլայնումը կարող է ազդել ոչ միայն արտահանման, այլև տնտեսական աճի, գների և բնակչության կենսամակարդակի վրա։
World Bank-ը հայտարարել է, որ Russia-ի կողմից Armenian գյուղատնտեսական և սննդամթերքի մատակարարումների սահմանափակումները ռիսկեր են ստեղծում Armenia-ի տնտեսության համար։ Այս մասին ասվում է Armenia Monthly Economic Update 2026 հուլիսյան զեկույցում։
Կազմակերպության գնահատմամբ՝ չնայած այն հանգամանքին, որ երկրի տնտեսությունը դեռևս ցույց է տալիս ակնկալիքներից ավելի լավ արդյունքներ, Russian սահմանափակումների հետագա ընդլայնումը՝ առանց փոխհատուցող միջոցների, կարող է բացասաբար անդրադառնալ ոչ միայն արտաքին առևտրի, այլև տնտեսական աճի տեմպերի, գների մակարդակի և սոցիալական իրավիճակի վրա։
World Bank-ում հիշեցրել են, որ ապրիլի վերջից Russia-ն աստիճանաբար ընդլայնում է Armenian մի շարք ապրանքների ներմուծման արգելքը։ Ի պատասխան՝ Armenia-ի կառավարությունը գործարկել է արտահանողներին աջակցելու ծրագիր, որը նախատեսում է փոխհատուցել տրանսպորտային և մաքսային ծախսերը՝ այլընտրանքային շուկաներ, ներառյալ European Union-ի երկրներ, արտադրանք մատակարարելիս։
Փորձագետները նշում են, որ իրավիճակի հետագա զարգացումը կախված կլինի սահմանափակումների տևողությունից և արտահանման նոր ուղղություններ վերակողմնորոշման միջոցառումների արդյունավետությունից։

Всемирный банк заявил, что ограничения России на поставки армянской сельскохозяйственной и пищевой продукции создают риски для экономики Армении. Об этом говорится в июльском обзоре Armenia Monthly Economic Update 2026.
По оценке организации, несмотря на то что экономика страны пока демонстрирует результаты лучше ожиданий, дальнейшее расширение российских ограничений без компенсирующих мер может негативно сказаться не только на внешней торговле, но и на темпах экономического роста, уровне цен и социальной ситуации.
Во Всемирном банке напомнили, что с конца апреля Россия постепенно расширяет запрет на импорт ряда армянских товаров. В ответ правительство Армении запустило программу поддержки экспортеров, предусматривающую компенсацию транспортных и таможенных расходов при поставках продукции на альтернативные рынки, включая страны Европейского союза.
Эксперты отмечают, что дальнейшее развитие ситуации будет зависеть от продолжительности ограничений и эффективности мер по переориентации экспорта на новые направления.