Ամերիկյան ընկերությունը վերահսկողություն է ստացել Հայաստանի պղնձի խոշորագույն ակտիվի նկատմամբ. Թեղուտը փոխել է սեփականատիրոջը
Նոր ներդրողը կապված է TRIPP+ հիմնադրամի ղեկավարի հետ, որը պատասխանատու է Հայաստանով անցնող առևտրային միջանցքի զարգացման համար
Հայաստանի Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրն անցել է ամերիկյան Dynamic Frontier Holdings ընկերության վերահսկողության տակ, որը ղեկավարում է ներդրող Կոնստանտին Սոկոլովը։ Այս շաբաթվա սկզբին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը Սոկոլովին նշանակել է TRIPP+ հիմնադրամի ղեկավար, որը զբաղվում է Հայաստանի տարածքով անցնող առևտրային երթուղու զարգացման ներդրումներով։
Թեղուտը համարվում է երկրի մեծությամբ երկրորդ պղնձի և մոլիբդենի հանքավայրը։ Պաշարները գնահատվում են մոտ 450 միլիոն տոննա հանքաքար։ Vallex Group-ի ֆինանսական խնդիրներից հետո 2018 թվականին ակտիվն անցել է VTB բանկին՝ վարկային պարտավորությունները մարելու համար։ 2024 թվականի վերջին ձեռնարկության պարտքը բանկին գերազանցում էր 162 միլիարդ դրամը՝ մոտ 440 միլիոն դոլար։
Էլեկտրոնային ռեգիստրի տվյալների համաձայն՝ հանքավայրը շահագործող «Կուպրար ՌԱ» ընկերության նոր սեփականատերն է դարձել Dynamic Frontier Holdings-ը, որը գրանցվել է ԱՄՆ Տեխաս նահանգում 2025 թվականի օգոստոսին։ Գործարքն իրականացվել է մի քանի փուլով. նախ գնվել է VTB-ի պարտքը, որից հետո ակտիվն անցել է ամերիկացի ներդրողին։
«Ազատություն» ռադիոկայանի տվյալներով՝ գործարքի նման կառուցվածքը կարող էր ընտրվել՝ խուսափելու համար արևմտյան պատժամիջոցների տակ գտնվող ռուսական բանկին ակտիվի ուղղակի վաճառքից։
Կոնստանտին Սոկոլովն արդեն ներդրումային փորձ ունի Հայաստանում։ 2024 թվականին նա ձեռք է բերել Viva Armenia հեռահաղորդակցական ընկերության 20%-ը։ Բացի այդ, նա ղեկավարում է IJS Investments ներդրումային կառույցները ԱՄՆ-ում և Gotthard Investment AG-ը Շվեյցարիայում, որոնք գործում են էներգետիկայի, կապի և ենթակառուցվածքների ոլորտներում։

The new investor is linked to the head of the TRIPP+ fund, which is responsible for developing a trade corridor through Armenia
The Teghut copper-molybdenum deposit in Armenia has come under the control of the American company Dynamic Frontier Holdings, led by investor Konstantin Sokolov. Earlier this week, the US State Department appointed Sokolov as the head of the TRIPP+ fund, which invests in the development of a trade route through Armenia.
Teghut is considered the second-largest copper and molybdenum deposit in the country. Reserves are estimated at approximately 450 million tons of ore. After Vallex Group's financial problems in 2018, the asset was transferred to VTB Bank to repay credit obligations. By the end of 2024, the enterprise's debt to the bank exceeded 162 billion drams – about $440 million.
According to electronic registry data, the new owner of the company "Kuprar RA", which manages the deposit, is Dynamic Frontier Holdings, registered in the American state of Texas in August 2025. The deal was conducted in several stages: first, the debt to VTB was bought out, after which the asset was transferred to the American investor.
According to "Radio Liberty", such a deal structure may have been chosen to avoid a direct sale of the asset to a Russian bank under Western sanctions.
Konstantin Sokolov already has experience investing in Armenia. In 2024, he acquired 20% of the telecommunications company Viva Armenia. In addition, he heads the investment structures IJS Investments in the USA and Gotthard Investment AG in Switzerland, which operate in the fields of energy, communications, and infrastructure.