Yerevan-ի հասարակական տրանսպորտում հնարավորություն է հայտնվել ուղեվարձը վճարել Apple Pay-ի և Google Pay-ի միջոցով։ Այս մասին հայտնել է քաղաքապետ Tigran Avinyan-ը։
Վճարման նոր եղանակն արդեն գործում է ինչպես ցամաքային հասարակական տրանսպորտում, այնպես էլ Yerevan-ի մետրոպոլիտենում։ Վճարելու համար ուղևորներին բավական է սմարթֆոնը կամ խելացի ժամացույցը կցված բանկային քարտով մոտեցնել տերմինալին։
Բացի Apple Pay-ից և Google Pay-ից, ուղեվարձը կարելի է վճարել տրանսպորտային քարտով, տեղական բանկերի մեծ մասի անկոնտակտ բանկային քարտով (բացառությամբ VTB-ի), ինչպես նաև Telcell Wallet հավելվածի միջոցով։
QR-կոդով թղթե միանվագ տոմսերը Yerevan-ում դադարել են օգտագործել դեռևս 2025 թվականի օգոստոսին։ Թվային վճարման եղանակների ցանկի ընդլայնումը Հայաստանի մայրաքաղաքի հասարակական տրանսպորտի ժամանակակից համակարգի զարգացման հերթական քայլն է։

Yerevan Launches Apple Pay and Google Pay for Public Transport
Public transport in Yerevan now offers payment via Apple Pay and Google Pay. This was announced by Mayor Tigran Avinyan.
The new payment method is already operational on both ground public transport and the Yerevan Metro. To pay, passengers simply need to tap their smartphone or smartwatch with a linked bank card to the terminal.
In addition to Apple Pay and Google Pay, passengers can pay using a transport card, a contactless bank card from most local banks (excluding VTB), and through the Telcell Wallet app.
Paper single-use tickets with QR codes were discontinued in Yerevan back in August 2025. Expanding the list of digital payment methods is another step in the development of a modern public transport system in the Armenian capital.