Armenia-ի Shirak-ի մարզում նախատեսվում է ստեղծել «կանաչ» տեխնոլոգիաների կրթական կենտրոն։ Երկրի կառավարությունը հավանություն է տվել «Gyumri-ի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոն» գիտակրթական հիմնադրամին Akuryan համայնքի Marmashen գյուղում 0,52 հա մակերեսով հողատարածքի փոխանցմանը՝ նախագծի իրականացման համար։
Կենտրոնի ստեղծման ներդրումների ծավալը կկազմի մոտ 100 մլն դրամ։ Նախագիծը նախատեսված է մինչև 2028 թվականի վերջը և նախատեսում է կրթական ենթակառուցվածքների զարգացում, վեց տեխնոլոգիական բնակելի մոդուլների կառուցում, ինչպես նաև հարթակի հագեցում ժամանակակից սարքավորումներով, ներառյալ անօդաչու թռչող սարքեր։
Նոր կենտրոնը կգործի որպես կրթական կենտրոն, որտեղ Akuryan-ի և հարակից համայնքների բնակիչները, հատկապես գյուղական վայրերի երիտասարդներն ու կանայք, կկարողանան անվճար սովորել ՏՏ ուղղություններ և տեխնոլոգիական արտադրանքի մշակում։ Ակնկալվում է, որ նախագծի շնորհիվ կստեղծվեն հինգ նոր ստարտափ ընկերություններ, իսկ տարածաշրջանը լրացուցիչ խթան կստանա թվային և էկոլոգիական տեխնոլոգիաների զարգացման համար։

An educational hub for green technologies is planned for creation in Armenia's Shirak Province. The country's government has approved the transfer of a 0.52-hectare land plot in Marmashen village, Akhuryan community, to the "Gyumri Information Technologies Center" scientific and educational foundation for the project's implementation.
The investment volume for the center's creation will be approximately 100 million drams. The project is scheduled until the end of 2028 and includes the development of educational infrastructure, the construction of six technological residential modules, and the equipping of the site with modern equipment, including unmanned aerial vehicles.
The new hub will operate as an educational center where residents of Akhuryan and neighboring communities, especially youth and women from rural areas, will be able to receive free training in IT fields and technological product development. It is expected that the project will create five new startup companies, and the region will receive an additional impetus for the development of digital and environmental technologies.