Armenia-ի Shirak-ի մարզում նախատեսվում է ստեղծել «կանաչ» տեխնոլոգիաների կրթական կենտրոն։ Երկրի կառավարությունը հավանություն է տվել «Gyumri-ի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոն» գիտակրթական հիմնադրամին Akuryan համայնքի Marmashen գյուղում 0,52 հա մակերեսով հողատարածքի փոխանցմանը՝ նախագծի իրականացման համար։
Կենտրոնի ստեղծման ներդրումների ծավալը կկազմի մոտ 100 մլն դրամ։ Նախագիծը նախատեսված է մինչև 2028 թվականի վերջը և նախատեսում է կրթական ենթակառուցվածքների զարգացում, վեց տեխնոլոգիական բնակելի մոդուլների կառուցում, ինչպես նաև հարթակի հագեցում ժամանակակից սարքավորումներով, ներառյալ անօդաչու թռչող սարքեր։
Նոր կենտրոնը կգործի որպես կրթական կենտրոն, որտեղ Akuryan-ի և հարակից համայնքների բնակիչները, հատկապես գյուղական վայրերի երիտասարդներն ու կանայք, կկարողանան անվճար սովորել ՏՏ ուղղություններ և տեխնոլոգիական արտադրանքի մշակում։ Ակնկալվում է, որ նախագծի շնորհիվ կստեղծվեն հինգ նոր ստարտափ ընկերություններ, իսկ տարածաշրջանը լրացուցիչ խթան կստանա թվային և էկոլոգիական տեխնոլոգիաների զարգացման համար։

В Ширакской области Армении планируют создать образовательный хаб «зелёных» технологий. Правительство страны одобрило передачу научно-образовательному фонду «Центр информационных технологий Гюмри» земельного участка площадью 0,52 га в селе Мармашен общины Ахурян для реализации проекта.
Объем инвестиций в создание центра составит около 100 млн драмов. Проект рассчитан до конца 2028 года и предусматривает развитие образовательной инфраструктуры, строительство шести технологических жилых модулей, а также оснащение площадки современным оборудованием, включая беспилотные летательные аппараты.
Новый хаб будет работать как образовательный центр, где жители Ахуряна и соседних общин, особенно молодежь и женщины из сельских районов, смогут бесплатно обучаться IT-направлениям и разработке технологических продуктов. Ожидается, что благодаря проекту будут созданы пять новых стартап-компаний, а регион получит дополнительный импульс для развития цифровых и экологических технологий.