Armenia-ում, Եվրոպական միության փորձագետների մասնակցությամբ, սկսվել է էլեկտրաէներգետիկ շուկայի բարեփոխումների և էներգիայի պահպանման համակարգերի ապագա կարգավորման քննարկումը։ Հանդիպումը տեղի է ունեցել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովում՝ «ԵՄ-ն հանուն էներգետիկայի» ծրագրի շրջանակներում, որն ուղղված է Armenia-ի և Եվրոպական միության միջև համագործակցության զարգացմանը։
Քննարկումների գլխավոր թեման էներգետիկ շուկայի կառավարման ժամանակակից մեխանիզմների ստեղծումն էր՝ հաշվի առնելով եվրոպական ստանդարտները։ Հանձնաժողովի նախագահ Mesrop Mesropyan-ը նշել է, որ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունը կօգնի ներդնել կարգավորման առաջադեմ փորձը և ապահովել երկրի էներգետիկ ոլորտի կայուն զարգացումը։
Ծրագրի շրջանակներում մասնագետները կուսումնասիրեն Armenia-ի «Էներգետիկայի մասին» գործող օրենքը, կվերլուծեն նորմատիվ բազան և կորոշեն դրա մերձեցման հնարավորությունները Էներգետիկ համայնքի օրենսդրության հետ։ Մասնակիցները կքննարկեն նաև էլեկտրաէներգիայի կուտակման համակարգերի համար կանոնների մշակումը, որոնք կարող են կարևոր դեր խաղալ վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման և երկրի էներգահամակարգի կայունության բարձրացման գործում։

В Армении при участии экспертов Европейского союза началось обсуждение реформы электроэнергетического рынка и будущего регулирования систем хранения энергии. Встреча прошла в Комиссии по регулированию общественных услуг в рамках программы «ЕС для энергетики», направленной на развитие сотрудничества между Арменией и Евросоюзом.
Главной темой обсуждений стало создание современных механизмов управления энергорынком с учетом европейских стандартов. Председатель комиссии Месроп Месропян отметил, что сотрудничество с международными партнёрами поможет внедрить передовые практики регулирования и обеспечить устойчивое развитие энергетической отрасли страны.
В рамках программы специалисты изучат действующий закон Армении «Об энергетике», проведут анализ нормативной базы и определят возможности её сближения с законодательством Энергетического сообщества. Также участники обсудят разработку правил для систем накопления электроэнергии, которые могут сыграть важную роль в развитии возобновляемой энергетики и повышении стабильности энергосистемы страны.