Armenia-ն Հարավային Caucasus-ի երկրների շարքում ավելի բարձր դիրք է զբաղեցրել Համաշխարհային բանկի մարդկային կապիտալի ընդլայնված HCI+ ինդեքսով։ Հրապարակված տվյալների համաձայն՝ հանրապետության ցուցանիշը կազմել է հնարավոր 325-ից 224 միավոր, ինչը բարձր է Georgia-ի, Azerbaijan-ի և Iran-ի արդյունքներից։
Համեմատության համար՝ Georgia-ն ստացել է 215 միավոր, Azerbaijan-ը՝ 208 միավոր, իսկ Iran-ը՝ 180 միավոր։ Այսպիսով, Armenia-ն 9 միավորով առաջ է անցել Georgia-ից, 16 միավորով՝ Azerbaijan-ից և 44 միավորով՝ Iran-ից։ Ընդ որում, երկրի ցուցանիշը մնում է Europe-ի և Central Asia-ի տարածաշրջանի միջին մակարդակից ցածր, որը կազմում է 240 միավոր։
Համաշխարհային բանկը Armenia-ի արդյունքը կապում է կրթության, առողջապահության և աշխատաշուկայի զարգացման մեջ կատարված ներդրումների հետ։ Ընդ որում, փորձագետները նշում են աճի զգալի ներուժը. ինդեքսի 10 միավորով բարձրացումը պետական բարեփոխումների շնորհիվ կարող է հանգեցնել բնակչության ապագա եկամուտների մոտ 10%-ով ավելացմանը։ 2024 թվականին Armenia-ի HCI+ ցուցանիշը գնահատվում էր մոտ 222 միավոր։

Армения заняла более высокую позицию среди стран Южного Кавказа по расширенному Индексу человеческого капитала HCI+ Всемирного банка. Согласно опубликованным данным, показатель республики составил 224 балла из 325 возможных, что выше результатов Грузии, Азербайджана и Ирана.
Для сравнения, Грузия получила 215 баллов, Азербайджан — 208 баллов, а Иран — 180 баллов. Таким образом, Армения опережает Грузию на 9 баллов, Азербайджан на 16 баллов, а Иран на 44 балла. При этом показатель страны остаётся ниже среднего уровня по региону Европы и Центральной Азии, который составляет 240 баллов.
Всемирный банк связывает результат Армении с инвестициями в образование, здравоохранение и развитие рынка труда. При этом эксперты отмечают значительный потенциал роста: повышение индекса на 10 баллов благодаря государственным реформам может привести примерно к 10%-ному увеличению будущих доходов населения. В 2024 году показатель HCI+ Армении оценивался примерно в 222 балла.